23.–29. dubna 2024

Filipínský prezident navštívil Strahov

19. 3. 2024

Filipínská delegace v čele se svým prezidentem zavítala během dvoudenní oficiální návštěvy v pátek 15. března i do Strahovského kláštera v Praze.

image:Image Nuncius Jude Thaddeus Okolo a strahovský opat Daniel Janáček vítají filipínského prezidenta s chotí.
Nuncius Jude Thaddeus Okolo a strahovský opat Daniel Janáček vítají filipínského prezidenta s chotí. Snímek Václav Kittel

Papežský nuncius Jude Thaddeus Okolo celebroval pro delegaci v angličtině mši svatou, které se účastnilo i několik Filipínců z pražské farnosti sv. Tomáše na Malé Straně. Nuncius vycházel při promluvě z aktuálního liturgického čtení o tom, jak byl Kristus vystaven náboženským a politickým intrikám a jak na ně reagoval.

Zmínil, že ve vedoucích rolích se musí počítat s nepochopením. „Jednoho dne může přijít řada na vás a dostanete studenou sprchu. Nemusí to být proto, že jste udělali něco špatného, někdy jen proto, že jste nebyli zcela pochopeni. Nebo dokonce proto, že si spletli člověka. Mohli byste být jednoduše obětním beránkem. Jak reagoval Kristus? Dokázal si s danou situací poradit,“ uvedl nuncius v promluvě. Veřejná kritika a očerňování je podle něj velkou zátěží, přesto je třeba umět situaci přijmout, doplnit chybějící správné informace, zachovávat si optimismus a brát věci s nadhledem. Při kritice radil mít na paměti, „že nesmíme dávat druhým najevo, jak se cítíme uraženi jejich reakcemi. Oni by měli spíše vidět, jak moc nám na nich záleží. Nemůžeme snadno odmítat lidi, jako by na jejich názorech a pocitech nezáleželo, i když se mohou mýlit. Pro Krista měly v jeho reakcích přednost pokora a transparentnost,“ naznačil cestu.

„Každý zde v tomto krásném kostele má nějakou odpovědnost, větší či menší. V každé náročné situaci nám Kristus dává příklad, abychom byli klidní, převzali zodpovědnost a ukázali cestu, i když náš hlas nemusí být v dané vypjaté chvíli slyšet. Na našem pozitivním postoji záleží,“ povzbudil přítomné. Bohoslužba se konala za přísných bezpečnostních opatření, většina areálu kláštera byla uzavřena. Zástupce KT byl na místě jako jediný český novinář.

Filipíny jsou třetí největší „katolickou“ zemí na světě po Brazílii a Mexiku. Ze 114 milionů obyvatel se k církvi hlásí bezmála 80 procent lidí.