30. dubna–6. května 2024

Církev obětem nablízku

2. 1. 2024

Pietní bohoslužby za oběti střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se konaly napříč diecézemi, útěchu vyprošuje pozůstalým také papež František. Řada kněží, věřících psychologů či nemocniční kaplani nabízejí pomoc.

image:Image Jedno z pietních míst před rektorátem Univerzity Karlovy.
Jedno z pietních míst před rektorátem Univerzity Karlovy. Snímek Jana Podhorská

„Hluboce zarmoucen zprávou o ztrátách na životech a zraněních způsobených střelbou na Univerzitě Karlově v Praze vyjadřuje Jeho Svatost papež František svou duchovní blízkost všem, které tato tragédie zasáhla,“ sdělil v úvodu psaní vatikánský státní sekretář Pietro Parolin rektorce Mileně Králíčkové a pokračoval, že zatímco „svěřuje mrtvé láskyplnému milosrdenství všemohoucího Boha“, vyprošuje papež „Boží sílu a útěchu pro jejich truchlící rodiny a přátele a ujišťuje celý národ o svých modlitbách v této těžké chvíli“. Obchod se zbraněmi a jejich zneužívání odsoudil František i ve své tradiční promluvě před požehnáním Urbi et orbi (více na str. 16).

Na šokující událost, při které jeden ze studentů zavraždil 21. prosince přímo na fakultě 14 lidí, předtím svého otce a o několik dní dříve dvouměsíční dítě a jeho otce v Klánovickém lese, zareagoval také český primas arcibiskup Jan Graubner. „Modlím se za mrtvé, jejich rodiny, blízké i přátele a také za uzdravení všech zraněných. Prosím Pána, aby všem přinesl útěchu a pomohl překonat bolest a smutek. Kněží pražské arcidiecéze jsou k dispozici poskytnout všem duchovní podporu a radu,“ napsal po tragédii.

Dobro je silnější

První zádušní mše svaté a ekumenické bohoslužby se konaly hned 21. prosince večer, další v následujících dnech. ČT přenášela sobotní mši sv. z pražské katedrály, kterou zaplnili především studenti – spolužáci a přátelé zavražděných. Ti také přednášeli přímluvy a přinesli na oltář 18 růží. Sedmnáct jich bylo za oběti, ta poslední za vraha. „Za toho, který se nechal zlem tak ovládnout a zmanipulovat, že se stal nástrojem příšerné smrti. Chceme tím vyjádřit naši víru, že láska musí nakonec vždy zvítězit,“ vysvětlil předtím arcibiskup Graubner v homilii. Vrátil se k tomu i večer v rozhovoru pro Českou televizi, kde přiznal, že ona poslední růže byla náročným gestem. „Je možné, že to někdo v tu chvíli nedokázal prožít, ale chci doufat, že se k tomu třeba po čase vrátí a jednou dospěje až k odpuštění,“ vysvětlil s tím, že to může trvat i dlouhá léta. „Odpuštění se mi zdá nejdůležitější pro opravdové osvobození, jinak v sobě máme stále osten. Neznamená to, že jsem slaboch nebo že schvaluji to špatné, co se stalo, ale ukazuji, že dobro nad zlem zvítězí,“ doplnil.

Sdílení smutku

Pomoc pozůstalým i všem, kdo to potřebují, nabízejí psychologové, terapeuti i kněží. „Po odeznění akutní fáze krize mohou nastat dlouhodobé efekty traumatu. Nerozpakujte se proto vyhledat pomoc. K dispozici jsou vám mimo jiné kaplani z Asociace nemocničních kaplanů,“ vyzvala asociace na svém Facebooku.

Za oběti se modlili i další biskupové – například brněnský biskup Pavel Konzbul, který za ně v sobotu 23. prosince sloužil mši svatou. „Chceme se společně modlit za všechny oběti střelby na Filozofické fakultě UK. Je to velké neštěstí, která zasáhlo mnoho rodin, navíc v tomto předvánočním období. Zvu všechny, aby přišli do tohoto společenství modlitby a sdílení zármutku. Kněze a věřící naší brněnské diecéze jsem požádal, aby ve svých modlitbách pamatovali nejen na oběti, ale i na jejich příbuzné a blízké,“ uvedl biskup Konzbul a připomněl, že smyslem mše za zemřelé je modlitba, ve které překračujeme ve víře hranice smrti a zesnulé svěřujeme Božímu milosrdenství. „A je to pomoc i pro nás, abychom se s bolestnou ztrátou vyrovnali,“ doplnil. Památce obětí bude věnována i novoroční ekumenická slavnost v Husově sboru CČSH v Praze na Vinohradech.