23.–29. dubna 2024

Chci především hlásat evangelium

16. 4. 2024

Téměř dva roky osiřelé předsednické křeslo v katedrále sv. Václava i oficiální berlu olomouckých arcibiskupů předal v sobotu papežský nuncius arcibiskupu Josefu Nuzíkovi. A s nimi především duchovní péči o stovky tisíc věřících.

image:Image Nový olomoucký arcibiskup Josef Nuzík s biskupy po slavnostní inauguraci.
Nový olomoucký arcibiskup Josef Nuzík s biskupy po slavnostní inauguraci. Snímek Dominik Novák / Člověk a Víra

Katedrálu i náměstí před ní zaplnily ráno tisíce lidí – věřící z olomoucké arcidiecéze i dalších částí republiky, zástupci vlády, parlamentu i místních samospráv, církevních škol a Charit, řeholníci a řeholnice. Počet účastníků se podle pořadatelů blížil třem a půl tisícům. „Nemohla jsem si to nechat ujít,“ řekla KT Ludmila Kubíčková z Ostravy a dodala: „Je to veliká událost pro celou Moravu. Babička vždycky vzpomínala, jak byla před 32 lety na uvedení arcibiskupa Graubnera. I proto jsem s dcerami chtěla tuto slavnost prožít.“

Na 150 míst zaplnili v lavicích také kněží z arcidiecéze. Další čtyři desítky pak tvořily liturgický průvod, který úderem 10. hodiny vstoupil za zpěvu cyrilometodějské písně „Bože, cos ráčil“ do katedrály sv. Václava. V jeho druhé části šla také dvacítka biskupů z ČR a okolních zemí a průvod uzavíral apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo.

Ten následně všechny pozdravil a nechal přečíst bulu, kterou papež František 9. února jmenoval olomouckým arcibiskupem Josefa Nuzíka. Předáním berly, kterou zdejší arcibiskupové používají už od druhé poloviny 19. století, a uvedením k předsednickému křeslu, na němž naposledy seděl 30. června 2022 arcibiskup Jan Graubner, se pak úkon uvedení Josefa Nuzíka do úřadu 15. olomo uckého arcibiskupa a moravského metropolity završil.

Štěstí, kde ho nečekáš

Nový arcibiskup ve své homilii zmínil své předchůdce – od sv. Metoděje po Jana Graubnera. „Dostávám poslání ke službě v této době,“ podotkl a nabídl svůj program: „Měl bych kritizovat dnešní svět, naříkat nad uvolněnou morálkou? Já bych raději dělal to, co přikázal Ježíš svým učedníkům: Jděte do celého světa a hlásejte evangelium!“ prohlásil a přítomné vybídl, aby se v duchu názvu knihy francouzského kněze Jacquese Philippa o Ježíšových blahoslavenstvích „Štěstí, kde ho nečekáš“ nebáli spojovat se životem víry právě pojem štěstí. „Ať nám všem Bůh dnešní slavností přispěje k tomu, abychom se stávali poutníky k velkému cíli, který je u něho!“ uzavřel svou promluvu (celou přinášíme na str. 6). Závěr bohoslužby patřil mimo jiné gratulacím a jako první s nimi jménem biskupů vystoupil arcibiskup Graubner. Ten svému nástupci popřál, aby dokázal rozlišit, co od něj Bůh v této službě očekává, a aby mu věřící na jeho otcovskou péči odpovídali ochotou spolupracovat.

O této ochotě svého nového arcibiskupa ujistili zástupci kněží a jáhnů, děkani P. Kamil Obr ze Zlína a P. Pavel Macura z Valašských Klobouk. „Chceme být vaší prodlouženou rukou všude, kam nás pošlete. A kam to bude, to nás už za pár týdnů bude všechny velice zajímat,“ zmínili s odkazem na tradiční přesuny kněží k 1. červenci a zaplněnou katedrálu tím rozesmáli. „Spolu s vámi chceme hlásat radostnou zvěst, jak stojí v hesle vašeho znaku,“ slíbili také a jako dárek pak předali valašské „léky s doporučeným dávkováním“. Něco dobrot z olomoucké kavárny sester františkánek přinesli s blahopřáním zástupci řeholníků a řeholnic a řadu gratulantů uzavřela rodina Stejskalových z nedalekého Nákla a starosta arcibiskupova rodného Strání.

Se slováckými kroji a hudbou pak pokračoval i následný program, při němž se lidé mohli vedle katedrály občerstvit a zazpívat si s dechovkami. Frontu mnohem delší než na guláš a koláčky ovšem lidé utvořili ve chvíli, kdy mezi ně opět přišel arcibiskup Nuzík, aby každému nabídl možnost se s ním setkat. „Za nového arcibiskupa jsme moc rádi,“ uvedla Markéta Smolíková z Valašska a dodala: „Rádi vidíme, že mu na lidech záleží.“