8. 7. 2025
|Třicet tisíc „poutníků naděje“ se v den slavnosti sv. Cyrila a Metoděje 5. července zúčastnilo tradiční pouti na Velehradě. Její tón letos určila zejména připomínka výročí konce války a také velehradské pouti z roku 1985.
Program Dnů lidí dobré vůle nabídl už v pátek 4. července bohatou nabídku pro všechny generace, jako ruční přepisování Bible, setkání vozíčkářů, konferenci „Pouť, která změnila dějiny“ či večer tradiční benefiční koncert Večer lidí dobré vůle. Ještě před ním se však bazilika zaplnila do posledního místa při Modlitbě za vlast. Do jejího konání se zapojila armáda, dobrovolní hasiči, členové Orla a skauti i zástupci některých poslaneckých klubů. Během setkání také pekaři přinesli „Chléb republiky“, který u příležitosti 80. výročí osvobození vznikl z vody tří řek (Vltavy, Moravy a Odry) a mouky shromážděné ze všech 14 krajů ČR.
Předseda České biskupské konference arcibiskup Josef Nuzík ve své promluvě zmínil rozsáhlý blackout, který toho dne postihl část republiky, a dodal: „Ukazuje nám, že i když se usilovně snažíme, nemáme všechno ve svých rukou. Přinesený chléb, ale třeba i skutečnost, že se nás zde tolik sešlo, nám zase dokládá, že dovedeme spolupracovat. Prosme proto, abychom byli lidmi srdce, kteří budou jako sůl země a světlo světa dávat druhým chuť do života a prozařovat temnoty.“
Hlavní celebrant sobotní mše svaté při Národní cyrilometodějské pouti biskup Martin David v úvodu připomněl výročí konce války před 80 lety a také velehradskou pouť, která se před 40 lety stala protestem věřících proti totalitě. „Konec války dal lidem naději, že žádná válka snad už nebude, a pouť v roce 1985 zase poskytla naději věřícím utiskovaným za komunistického režimu,“ zmínil s odkazem na to, že letošní Svatý rok je právě rokem naděje pro naši dobu.
Biskup Tomáš Holub pak ve své promluvě připomněl, že svobodná doba po pádu komunismu nás dovedla k velkému ekonomickému bohatství. „Což dobře vidíme i tady na Velehradě, který v roce 1985 vypadal mnohem zpustleji. Potřebujeme si ale stále uvědomovat, že nemůžeme být jen servisní společnost. Abychom byli lidmi schopnými bránit se zlu, potřebujeme srdce, které se umí nasadit pro druhé: vidět lidi na okraji, být připraveni k statečné obraně demokracie a svobody a všeho, co ohrožuje náš domov, být otevřený budoucím generacím a v jejich zájmu se také někdy umět zříct části svého blahobytu,“ upozornil.
S pozdravem a požehnáním papeže Lva XIV. pak v závěru bohoslužby vystoupil apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, který nedávno navštívil Svatého otce a řekl mu, že je v ČR očekáván. „Louka tady vedle v Tupesích je na papežský vrtulník připravená,“ rozesmál následně shromážděné hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
Arcibiskup Nuzík pak všem přítomným poděkoval a dodal: „Na otázku, jak dál po Velehradě, jsme snad dostali odpověď: máme být lidmi srdce, do kterého vpustíme Boha, lidmi, kteří se rozhodnou pro lásku a dobré vztahy a nezapomenou, že máme naději v Bohu,“ uzavřel svá slova i celou bohoslužbu.