23.–29. dubna 2024

Arcibiskup se ujímá úřadu

9. 4. 2024

Po 32 letech bude v Olomouci uveden do úřadu nový arcibiskup. V sobotu 13. dubna se této role ujme dosavadní administrátor arcidiecéze Mons. Josef Nuzík.

Na slavnost se chystají přijet tisíce lidí. Hlavním dějištěm bude olomoucká katedrála sv. Václava a blízké okolí. Chrám je podle katedrálního faráře P. Ladislava Šviráka na tisíce věřících připravený. „Uvnitř i venku budou umístěny velkoplošné obrazovky, aby bylo dobře vidět na oltář odevšad,“ přibližuje.

Mše svatá začíná v deset hodin dopoledne, přímý přenos nabídnou Česká televize i Televize Noe. Předprogram zahrnuje od půl deváté příležitost k přijetí svátosti smíření a od 9.00 společnou modlitbu růžence. „Zpěvníky mohou lidé nechat doma, dostanou brožuru s texty i písněmi,“ připojuje P. Švirák.

Organizátoři očekávají účast dvou desítek biskupů z Česka i ze zahraničí, stovek kněží a asi tří set ministrantů. Přední místa v katedrále budou vyhrazena oficiálním hostům – zástupcům státní správy a samosprávy, rodině a přátelům nového arcibiskupa a dalším. Obřad zahájí apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo a hlavním celebrantem bude pak sám Josef Nuzík, který bude i kázat.

Odpoledne od 14.00 budou mít všichni lidé možnost pozdravit se s novým olomouckým arcibiskupem v prostoru vedle katedrály. Souběžně se v kostele Panny Marie Sněžné uskuteční modlitba chval a od 15.00 adorace s požehnáním. Program pak v 16.00 uzavře varhanní koncert v kostele sv. Mořice. Arcibiskup Josef Nuzík požádal všechny hosty, aby místo pořizování darů k jeho uvedení do funkce raději zvážili finanční podporu Hospice na Svatém Kopečku. Lze tak učinit nejlépe příspěvkem na účet 377688503/0300.

Na slavnost se chystá i Nuzíkův předchůdce, nynější pražský arcibiskup Jan Graubner, který si jej vybral jako svého olomouckého generálního vikáře. Později se stal i jeho pomocným biskupem. „Milý otče Josefe, Bůh Ti pomáhej! Přeji Ti, abys byl dobrým pastýřem, který žije naplno pro svěřené věřící a jejich spásu. Kéž taky cítíš podporu věřících a jejich touhu budovat Boží království spolu s Tebou. Radost z Hospodina ať je Tvojí silou!“ vzkazuje svému nástupci.

Blízkým spolupracovníkem Josefa Nuzíka zůstává světící olomoucký biskup Antonín Basler, který KT sdělil: „Nový pan arcibiskup arcidiecézi a její bohatství zná s klady i nedostatky. Léta spolupracoval na jejím budování a bude i nadále pokračovat a snažit se naslouchat se svými spolupracovníky Duchu Svatému a podle toho jednat. A co bych mu popřál? Je to velmi prosté. Ten tolik potřebný dar zdraví a Boží požehnání.“

Znak odkazuje na farnost i patrona sv. Josefa

Známý je už také znak nového arcibiskupa. První a čtvrté pole jsou znakem olomouckého arcibiskupství. Druhé a třetí pole představuje osobní znak biskupa Josefa Nuzíka, přijatý v roce 2017. Modrá barva štítu a stříbrno-červené šachování jsou převzaty ze zemského znaku Moravy, trojvrší odkazuje na rodnou farnost Strání, ležící v hornatém pohraničí. Lilie je atributem sv. Josefa, biskupova osobního patrona, a klasy symbolizují jeho původ ze zemědělské rodiny. Klasy jsou současně parafrází biskupova hesla „Hlásat radostnou zvěst“ z podobenství o rozsévači (Lk 8,4-18).