4.–10. března 2025
Aktuální
vydání
16
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Středozemím pluje loď dialogu

Ze světa

4. 3. 2025

|
Tisk
|

Zahojit turbulentní prostor Středomoří a „podpořit dialog mezi pěti břehy Středozemního moře“ – to je cílem námořní pouti, na kterou se 1. března vydala loď „Le Bel Espoir“ (Krásná naděje). Na její palubě se během nadcházejících měsíců vystřídá dvě stě mladých lidí různých národností a vyznání.

image:Image Třístěžňový škuner „Le Bel Espoir“ o délce 29 metrů byl postaven v Dánsku v roce 1944. Loni jej kompletně zrestaurovala francouzská organizace AJD, kterou založil P. Michel Jaouen SJ a která kvalifikuje mladé lidi pro námořní profesi.
Třístěžňový škuner „Le Bel Espoir“ o délce 29 metrů byl postaven v Dánsku v roce 1944. Loni jej kompletně zrestaurovala francouzská organizace AJD, kterou založil P. Michel Jaouen SJ a která kvalifikuje mladé lidi pro námořní profesi. Snímek med25belespoir.org

„Toto moře by nemělo sloužit jen obchodu, válce, migrantům nebo miliardářům na luxusních jachtách,“ vysvětlil francouzskému deníku La Croix P. Alexis Leproux, biskupský vikář pro vztahy se Středomořím v marseillské diecézi. Plavbu tato přímořská diecéze uspořádala spolu se sdružením Bel Espoir-AJD, jež vychází z jezuitské spirituality a připravuje mladé lidi na námořní profesi, a s organizací Mar Yam cílící na podporu dialogu ve středozemním prostoru. Organizátoři tak rozvíjejí výzvu papeže Františka z jeho návštěvy Marseille v září 2023, kdy se zúčastnil ekumenické akce Středomořská setkání (Rencontres Méditerranéennes), zaměřené na spolupráci biskupů a mladých lidí ze tří desítek zemí při Středozemním moři. Mladé lidi tehdy František pozval, aby objevovali vlastní kulturu a náboženství a věnovali úsilí vzájemnému setkávání v dialogu, a tak položili základy budoucímu míru v celém regionu.

P. Leproux dále přiblížil: „Potřebujeme, aby se Středozemní moře stalo místem, kde mohou mladí lidé brát věci do svých rukou, a toto moře a tato loď aby se proměnily v laboratoř vzdělávání o životním prostředí, mezinárodním míru a dialogu mezi náboženstvími.“ Během osmi měsíců tohoto roku se proto na palubě Le Bel Espoir vystřídá osm skupin mořeplavců, mezi nimiž jsou křesťané, muslimové i lidé dalších vyznání z různých států Středomoří ve věku mezi 20 a 35 roky, kteří jsou ve svých zemích zapojeni do iniciativ prohlubujících dialog a mír. Trasa postupně propojí tři desítky přístavů a plavci se vždy zúčastní tematického sympozia či kulturního festivalu – s tématy jako „západní a východní křesťanství“, „výzvy migrace“, „postavení a místo žen“, „dialog mezi náboženstvími“ apod.

Vzdělání, modlitba a pohoštění

Hned v první etapě loď pluje z Barcelony podél španělského pobřeží do Tetuánu v Maroku. Na palubě hostí například Francouzku Hélene, Turka Canberka, Bertu z Libanonu nebo Egypťana Fahima Shadyho. Na cestu se vydali s požehnáním španělského kardinála Juana Josého Omelly, který pro ně sloužil mši sv. v ikonickém barcelonském kostele Sagrada Família. Během zastávek je na pobřeží čekají debaty s místními biskupy či setkání s veřejností a novináři, mše sv. i návštěvy míst modlitby jiných náboženství (jako jsou synagogy, mešity nebo buddhistický chrám ve španělské enklávě Ceuta), a protože právě probíhá muslimský postní měsíc ramadán, jsou zváni k iftarům – večeřím při západu slunce, kdy mohou muslimové přerušit půst.

Snést se s oponentem

Posádku bylo potřeba sestavit tak, aby nevznikaly zbytečné konflikty. „Tito mladí lidé musí na loď nastoupit s ochotou naslouchat,“ poznamenal P. Leproux pro švýcarský magazín Cath.ch. „Snažíme se je spojovat, aniž bychom ignorovali reálné rozpory, a zároveň musíme respektovat jejich zranění,“ dodal. Francouzi a Španělé se musejí na palubě dobře snést třeba s Maročany nebo Palestinci a jedná se i o účasti izraelských plavců. „Projekt zahrnuje úsilí o zacelení ran Středomoří, aby se neprohlubovaly a nehnisaly do širšího okolí,“ doplnil P. Leproux s nadějí, že se takto připraví nová generace, jež bude v budoucnu podepisovat mírové smlouvy. Své prožitky posádky zapisují do knihy, kterou chtějí pořadatelé na závěr pouti předat papeži Františkovi. Loď zakončí plavbu v závěru října v Marseille, v čase, kdy se do tohoto města vrátí také poutníci z jubilejní diecézní pouti do Říma.

Třicátnice Hélene, katolička a příslušnice francouzského námořnictva, pro La Croix upřesňuje: „Je to smysluplný projekt: ve světě se toho děje hodně z hlediska geopolitiky, ale sami s tím mnoho nezmůžeme. Takto mohu přispět svým dílem a skutečně se zasadit o mír. Troufám si věřit, že když se navzájem poznáme a pochopíme, jak kdo z nás funguje, budeme spolu vycházet. Za mnoha neduhy dneška stojí nedostatek dialogu. Převedeme-li komunikaci a dialog do hloubky, umožní nám to posunout se vpřed a společně budovat harmoničtější budoucnost.“

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou