14.–20. ledna 2025
Aktuální
vydání
04
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Tři fakulty ocenily kardinála Kocha

Z domova

14. 1. 2025

|
Tisk
|

Kardinál Kurt Koch, prefekt vatikánského Dikasteria pro podporu jednoty křesťanů, obdržel 8. ledna čestný doktorát Univerzity Karlovy za přínos pro teologii. Navrhly ho všechny tři teologické fakulty.

image:Image Kardinál Kurt Koch při slavnostním setkání na Univerzitě Karlově.
Kardinál Kurt Koch při slavnostním setkání na Univerzitě Karlově. Snímek V ladimír Šigut / Univerzita Karlova

Do Velké auly Karolina minulou středu slavnostně nastoupili zástupci všech tří teologických fakult – katolické, evangelické a husitské – naší nejstarší univerzity a její rektorka Milena Králíčková. Švýcarský kardinál Kurt Koch (74) pak převzal čestný doktorát za „podporu a rozvoj dialogu mezi křesťanskými vyznáními a mezi křesťanstvím a judaismem“.

Děkan Katolické teologické fakulty P. Jaroslav Brož publiku oceněného představil. „V dnešní společnosti, která se vyznačuje mnoha sociálními, kulturními a náboženskými protiklady, napětím a roztříštěností, je každý čin vedoucí k harmonii a jednotě a každý člověk, který tyto hodnoty prosazuje, nebo je dokonce činí svým životním posláním, velkým přínosem. A takovým člověkem je náš milý host, teolog kardinál Kurt Koch,“ uvedl děkan.

Poté, co kardinál Koch složil v Karolinu promoční slib, promluvil na téma O smyslu a poslání křesťanské teologie. „Křesťanská víra považuje člověka nejen za bytost schopnou pravdy, ale také za bytost, která pravdu potřebuje a jejíž nejhlubší touha k poznání pravdy směřuje. Otázka pravdy a otázka člověka jsou totiž v konečném důsledku totožné,“ zmínil například. Ocenil také Karlovu univerzitu jako most mezi Východem a Západem s tím, že je pro něj velká čest být oceněn institucí s tradicí sahající až k papeži Klementu VI. (v roce 1347).

Ve své řeči kardinál zdůraznil, že teologie má být vědou o Bohu a zároveň spojnicí mezi vírou a rozumem. „Křesťanská víra totiž v žádném případě není s lidským rozumem v rozporu, ale naopak myslícímu člověku rozum, a tím i nový obzor, otevírá.“ Víra s rozumem jsou tak na sobě závislé: „ve vzájemném dialogu mohou překonat jak neduhy víry, tak patologie rozumu“.

Teologie pro každého

Dále přiblížil smysl oboru pro každého člověka: „V současnosti trpíme jistou hluchotou, snad i neschopností naslouchat Boží přítomnosti. Potom nemůže existovat pro teologii vyšší priorita, než pomáhat lidem dnešní doby, aby znovu objevili přístup k Bohu, k jeho životnosti a pravdě.“

Kardinál Koch, profesor dogmatiky a liturgiky a celoživotní propagátor ekumenismu, rovněž připomněl, že teologie má překonávat rozdíly mezi církvemi a budovat jednotu: „Naší první ekumenickou službou musí být společné svědectví o přítomnosti živého Boha.“ Citoval pak slova papeže Benedikta XVI. o nutnosti dialogu mezi věřícími a agnostiky: „Oba se navzájem potřebují – věřící má hledat hlubší poznání, stejně jako agnostik nesmí přestat pátrat po pravdě.“ Celý text jeho přednášky je dostupný na webu cirkev. cz a cuni.cz.

Předtím se kardinál Koch setkal s biskupy v Arcibiskupském paláci, kde vedl diskusi na téma „Biskup a jednota křesťanů. Ekumenické vademecum“. Slavnostní den zakončila ekumenická bohoslužba (promluva na str. 6). V Praze nebyl kardinál Koch poprvé, dříve úzce spolupracoval s kardinálem Miloslavem Vlkem.

Rozhovor přineseme v příštím vydání.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou