1.–7. října 2024
Aktuální
vydání
41
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Za vládci i bezdomovci

Papež František

1. 10. 2024

|
Tisk
|

Třídenní pobyt v Belgii přinesl papežovo jasné slovo ke kauzám zneužívání, blahořečení španělské karmelitky Anny od Ježíše i několik neplánovaných setkání.

image:Image V Lucemburku papež navštívil neplánovaně kavárnu pro cyklisty.
V Lucemburku papež navštívil neplánovaně kavárnu pro cyklisty. Snímky Profimedia

Jedním z hlavních témat Františkovy návštěvy Belgie se staly kauzy sexuálního zneužívání. Svou návštěvu zahájil na zámku Laeken, kde belgický král Philippe i premiér Alexander De Croo ve svých projevech hovořili právě o tomto tématu, jež v Belgii po odhalení skandálů církevních představitelů široce rezonuje. Papež letos v březnu zbavil duchovního stavu (laicizoval) emeritního biskupa z Brugg Rogera Vangheluwe. Ten byl v minulosti obviňován ze sexuálního zneužívání a v roce 2010 rezignoval na svou funkci poté, co přiznal zneužívání svých dvou nezletilých synovců. Premiér De Croo vyzval církev ke „konkrétním krokům“ k vyrovnání se s minulostí a „upřednostnění zájmů obětí nad zájmy instituce“. František se tématu ve svém projevu také věnoval a označil zneužívání za něco, co musí církev řešit s rozhodností. „Církev se za tento zločin musí stydět, prosit za odpuštění a snažit se tuto situaci řešit s křesťanskou pokorou,“ uvedl a dodal, že je zároveň nutné „udělat vše pro to, aby se to už neopakovalo“.

Křesťanské vzory

Jedním z důvodů cesty do Belgie bylo ale také blahořečení španělské karmelitky Anny od Ježíše, která byla spolupracovnicí Terezie z Avily a zakládala reformované kláštery ve Francii a Belgii. Papež ve svém kázání zdůraznil, že svým životním stylem přispěla k obnově církve: „V době, která byla poznamenána bolestnými skandály uvnitř i vně křesťanské komunity, dokázala ona a její společnice svým prostým a chudým životem modlitby, práce a dobročinnosti, přivést zpět k víře tolik lidí, že někdo označil jejich klášter v tomto městě za ‚duchovní magnet‘.“

Papež František také vyzdvihl křesťanský příklad belgického krále Baudouina (1951–1993) a oznámil svůj úmysl zahájit proces blahořečení tohoto „muže víry, který by měl osvěcovat vedoucí představitele“.

Kromě oficiálního programu Svatý otec neplánovaně navštívil výstaviště Brussels Expo, kde zrovna probíhalo setkání pro mládež s názvem „Hope Happening“. Na šest tisíc mladých lidí přivítalo nečekanou návštěvu a papež je povzbudil, aby nezapomínali na modlitbu a nechávali se vést životem v lásce.

Další z neplánovaných cest zavedla papeže do Domova sv. Josefa, kde se řeholnice i laičtí zaměstnanci starají o seniory. Papež požehnal jeho obyvatelům a zároveň je prosil, aby se za něj modlili. Nečekaně se tu po letech setkal i jeden belgický novinář z papežova doprovodu se svou starou chůvou, která je ve 102 letech nejstarší obyvatelkou domu.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou