4. 6. 2024
|Tento pátek se na Noc kostelů otevřou dveře 1 800 chrámů a modliteben. Připraveny jsou prohlídky, koncerty, besedy i ochutnávky klášterních produktů či prosté ticho.
S detailním přehledem akcí pomůže mobilní aplikace Noc kostelů, v níž lze nejen hledat akce v nejbližších kostelech a modlitebnách, ale i podle okresu, kraje nebo diecéze. Vybraná místa si lze uložit a vytvořit si vlastní program.
I když se akce, letos s tématem srdce, koná už pošestnácté, najdou se mnohé „premiéry“: například v brněnské diecézi bude možné se vydat poprvé do Stromové kaple v Brně-Jehnicích. Ze zajímavostí lze vybrat i ochutnávku klášterního piva a vína na třetím nádvoří za bazilikou Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně nebo měření šikmosti věže kostela sv. Jana Křtitele v Telnici. Třebíčský kostel Českobratrské církve evangelické nabídne bigbeatovou bohoslužbu, při které zazní písně v originální aranži faráře Filipa Boháče a hudebníků z bigbeatového kurzu.
V Brně v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie odehraje divadlo Koráb pro děti představení Kocour v botách. Blahoslavův dům Českobratrské církve evangelické chystá zase poslechový pořad s názvem Smetana pro děti a i jiné akce připomenou také 120. výročí úmrtí Antonína Dvořáka. Části jeho 2. věty Novosvětské symfonie si naživo i v online přenosu bude možné vyslechnout z drnovického kostela pod taktovkou Petra Kolaře za doprovodu katedrálního orchestru. „Naším cílem je, aby lidé, kteří do kostelů běžně nechodí, zjistili, že jim tato místa otevírají svou náruč, a to nejen během Noci kostelů, ale v průběhu celého roku. Přijít, zastavit se, spočinout a v tichu popřemýšlet o životě, pomodlit se nebo se jen ochladit v horkém letním dni,“ zve brněnský biskup Pavel Konzbul.
V olomoucké arcidiecézi se letos poprvé přidává kostel Svatého Ducha ve Starém Městě na Uherskohradišťsku. Chrám zde vzniká od roku 2001 a letos 6. října bude vysvěcen. Věřící se zde ale k bohoslužbám scházejí již několik let a objekt rovněž otevírají turistům. Letos pak připravili i program k Noci kostelů.
Na území pražské arcidiecéze se poprvé připojí kaple Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve Šternberském paláci, kde Noc kostelů zahájí arcibiskup Jan Graubner. Poprvé se otevře i kostel v Nesvačilech, odkud pochází vzácná gotická pieta uložená nyní v Národní galerii. Návštěvníci budou moci spatřit i nejstarší varhany ve střední Evropě, a to v chrámu Nejsvětější Trojice ve Smečně. Do noci budou otevřena také moderní sakrální místa, jako je kostel ČCE v Bieblově ulici v Praze 5, kam chodila i komunisty popravená Milada Horáková, nebo jen několik let stará modlitebna Církve bratrské v Černošicích.
V Ostravě akci doprovodí Slezská lilie. Třídenní křesťanský festival odstartuje v pátek 7. června na pódiu před ostravskou katedrálou Božského Spasitele. V pátek večer vystoupí například zpěvačka Anna K. nebo třinečtí Noemiracles. Z koncertu to pak bude jen pár kroků do katedrály, kde organizátoři chystají videomapping nových varhan, na které se katedrální farnost snaží sbírat finance.
Zajít bude možné i do přesunutého chrámu. Řeč ale není o tom v Mostě, nýbrž o roubeném kostele sv. Mikuláše, který byl postaven v roce 1605 na východě Slovenska. Kvůli špatnému stavu však hrozil jeho zánik. Rozebraný kostel byl proto v roce 1935 přesunut po železnici a nyní se nachází v Jiráskových sadech v Hradci Králové.
Pořadatelé, na většině míst jde o dobrovolníky, loni zaznamenali 454 tisíc vstupů. Jde tak o nejnavšt ěvovanější církevní akci roku. Kolik jich bude letos?