14.–20. května 2024

Studenti se setkali na Velehradě

Z domova

14. 5. 2024

Více než 400 vysokoškoláků z celé republiky zaplnilo od 9. do 12. května opět po dvou letech poutní areál na Velehradě.

image:Image Část programu prožili studenti v malých diskusních skupinkách, jedna z nich je na snímku.
Část programu prožili studenti v malých diskusních skupinkách, jedna z nich je na snímku. Snímek Vojtěch Hlávka / Člověk a Víra

Na programu byly přednášky, workshopy, koncerty, sdílení ve skupinkách, modlitby a mše svaté.

Přibližně dvacetičlenný tým připravoval více než rok celostátní setkání pro vysokoškoláky tzv. Studentský Velehrad. Podle Marie Hanušové, vedoucí organizačního týmu, je tato akce prostorem pro setkávání a vytváření velkého společenství. „Vysokoškolští studenti mají možnost se propojit napříč celou Českou republikou a sdílet svoji víru, modlit se, poznávat se navzájem a prohlubovat svůj vztah s Bohem,“ přibližuje Hanušová. Organizace setkání a vedení týmu bylo pro ni cennou zkušeností. „Jsem vděčná svému týmu za neuvěřitelný kus práce,“ doplňuje. Účastníci měli možnost vybrat si z různých tematických přednášek, které se zaměřovaly na motto celého setkání „Zde jsem“. Jednou z nich byla diskuse o povolání, ve které se tři mladí lidé – jáhen Josef Kvapilík, sestra Markéta Vašků a laička Leona Jordánová – zamýšleli nad otázkou: Kam mě Bůh volá? Z debaty vyplynulo, že každý člověk je prvotně povolaný k životu a k tomu, být křesťanem. „Být vytrvalý v modlitbě i přesto, že zrovna nic necítím, což neznamená, že se modlím špatně. Možná je to čas, který dávám Bohu, aniž bych od něj neustále něco požadovala,“ odnáší si z diskuse studentka Kristýna Šimůnková. V přednášce „Jak mluvit o Bohu v dnešním světě“ v podání Leony Jordánové, ilustrátorky a spisovatelky, zaznělo, že evangelizace není nic jiného než milovat druhého člověka. „Stačí, abychom druhým naslouchali, milovali je a neustále si kladli otázku: Co by teď na mém místě udělal Kristus?“ míní ilustrátorka. Každý den byla na programu mše svatá, v jejímž celebrování se během dnů vystřídali olomoucký arcibiskup Josef Nuzík, pomocný biskup pražský Zdenek Wasserbauer, apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo a P. Antonín Hráček. „Tady jsem, pošli mě. Posílám vás do misií do celého světa. Are you ready?“ začal svou homilii arcibiskup Okolo. Studenty vyzval, aby byli nástroji Boží milosti nejen v kostele, ale i na univerzitách, v rodinách, na ulicích. „Staňme se dobrou zprávou, kterou hlásáme svými skutky. Vyprávějme lidem o Boží dobrotě,“ uzavřel svou promluvu nuncius.