7. 5. 2024
|Na dva tisíce růží rozdala nezaměstnaným rakouská štýrská diecéze. Kampaní načasovanou na předvečer Svátku práce chtěla upozornit na postavení těch, kteří práci nemají.
Na 1. květen připadá mezinárodní Svátek práce. Církev si v tento den připomíná pěstouna Páně – sv. Josefa Dělníka, ochránce a živitele Svaté rodiny, patrona dělníků a řemeslníků. „Prosme Pána, aby v nás obnovil a zvětšil víru, aby všechna naše práce měla svůj začátek a naplnění v něm,“ vyzval v tento den na sociálních sítích papež František.
V Rakousku si předcházející den připomněli jako Den nezaměstnaných. Těch je v celé devítimilionové zemi dlouhodobě kolem 120 tisíc. Klaus Schwertner, ředitel Arcidiecézní charity Vídeň, varoval, že trh práce v Rakousku je sice poměrně stabilní, důvod k obavám však dává zejména skupina dlouhodobě nezaměstnaných a také mnoho nezaměstnaných mladších 25 let. Těch je aktuálně v zemi na 66 tisíc a v žádné jiné skupině se nezaměstnanost nezvyšuje tak prudce. Podle ředitele jsou právě mladí lidé často oběťmi probíhající reformy trhu práce. „Těmto lidem je důležité poskytovat cílenou podporu. Práce je lidské právo,“ zdůraznil pro magazín Katholisch. at ředitel Schwertner.
Z iniciativy Fondu práce a vzdělávání štýrské diecéze na jihovýchodě Rakouska se rozdávaly růže na všech místních úřadech práce, aby se tak přitáhla pozornost k nezaměstnaným a k těm, kdo se jich zastávají. „Růže symbolizují Bohem danou důstojnost každého člověka,“ uvedla diecéze v prohlášení. Kampaň zaštítilo motto „Pečuj i o své srdce“ – na výraz toho, že ztráta možnosti pracovat je také zkouškou pro psychiku nezaměstnaných. Ve Štýrsku panuje o něco vyšší nezaměstnanost než v dalších osmi spolkových zemích Rakouska (13,2 % ve srovnání s průměrnými 12,3 %). Nejhůře zde pracovní uplatnění hledají lidé se zdravotním omezením nebo jiným znevýhodněním a také ti málo kvalifikovaní. Diecézní fond proto cíleně pomáhá nezaměstnaným například příspěvkem na další vzdělávání, získání řidičského oprávnění apod.
Arcidiecézní charita Vídeň spolu s 18 dalšími organizacemi uspořádaly na konci dubna Veletrh práce. „Existuje nespočet veletrhů luxusního zboží – jachet, šperků a automobilů, ale jen jeden veletrh se zaměřuje na situaci dlouhodobě nezaměstnaných,“ prohlásil Klaus Schwertner při zahájení, které se konalo v dobročinném obchodě Charity „Carla“ na hlavní vídeňské promenádě Mariahilferstrasse. Zvláště mladí nezaměstnaní a ti, kdo jsou dlouhodobě bez práce, se zde mohli poptat po nabídkách uplatnění a dalších potřebných informacích. Jak pro agenturu Kathpress zdůraznil Holger Bonin, ředitel Institutu pro návazná studia (IHS) – jedné ze zapojených organizací, boj proti nezaměstnanosti je na místě nejen kvůli samotným lidem bez práce. „Dlouhodobá nezaměstnanost je v důsledku ekonomicky, ale i společensky velmi drahá,“ shrnul Bonin.