22.–28. srpna 2023
Aktuální
vydání
03
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Češi v Banátu žijí už 200 let

Ze světa

22. 8. 2023

|
Tisk
|

Dvě staletí od příchodu Čechů do rumunského Banátu připomněly o uplynulém víkendu velké oslavy ve Svaté Heleně, jedné z tamních šesti českých vesnic.

image:Image Folklorní vystoupení během oslav v rumunském Banátu.
Folklorní vystoupení během oslav v rumunském Banátu. Snímek Vlasta Muntean

Mši svatou sem přijel sloužit brněnský biskup Pavel Konzbul, který na oslavy dorazil společně s delegací brněnské Charity, která místním obyvatelům pomáhá. „Slavnost ve Svaté Heleně pro mne byla oživením vzpomínek, kdy jsem jezdíval jako malý kluk k strýci na Vysočinu. Byl soukromý zemědělec a hospodář. A pak že se v čase cestovat nedá,“ zavzpomínal pro KT biskup Konzbul a doplnil: „Nicméně rumunský Banát není turistický skanzen, je důkazem toho, že základní životní hodnoty a ctnosti, jako je víra, naděje a láska, lze uchovat. Páteční bohoslužba byla prodchnuta vírou, která byla umocněna radostí z národní i křesťanské identity, o kterou je třeba se podělit. Je to místo, kde můžeme čerpat důvody k vděčnosti i naději.“

Místní lidé připravovali oslavy celé léto, přijelo i několik set krajanů – lidí, kteří z Banátu odešli zpět do Česka. Celkem se zúčastnilo asi tisíc lidí. Ve vedlejším Eibenthalu, další z českých vesnic, se paralelně konal tradiční Festival Banát, na který přijela z Česka celá řada kapel a muzikantů. Nabitý kulturní program měly i oslavy ve Svaté Heleně – zahrál třeba místní mandolínový orchestr. Právě mandolína je zde tradičním nástrojem hlavně pro ty, kdo se hlásí k církvi baptistů. Vystoupil také houslový soubor dětí z místní školy, na kterou se v 90. letech složili lidé z Česka. „Se 45 lidmi jsme nacvičili muzikál o příchodu Čechů do Banátu. Rozplakali jsme jím zhruba polovinu publika, včetně delegace z ministerstva zahraničí a štábu České televize,“ popsala pro KT Klára Jíchová, která vyučuje v místní škole.

V sobotu se podařilo otevřít novou naučnou stezku. Její virtuální verzi lze najít na webu banat.cz. K výročí vzniklo také pět publikací – jedna obsáhlá o historii Svaté Heleny, kuchařka tradičních receptů, dětská kniha, kterou napsali žáci při hodinách češtiny, či publikace popisující tradiční předměty používané v místních domácnostech. Součástí oslav byly též bohoslužby, jedna z nich byla ekumenická, kterou vedli společně baptističtí a katoličtí duchovní.

Charita v šesti českých vesnicích provozuje pečovatelskou službu (pečovatelky zde působí pod hlavičkou Charity Temešvár). V roce 2010 zde vybudovala středisko sociálních služeb. Podařilo se tu založit i zubní ambulanci, kam charitní stomatologové-dobrovolníci pravidelně dojíždějí.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou