19. 10. 2021
|V uplynulém roce a půl se ukázalo, jak rychle je možné zareagovat na globální zdravotní krizi. K nejhůře zasaženým pandemií patří i lidé s postižením.
Řada vlád a organizací s nimi při svém plánování, jak postupovat proti pandemii covidu-19, ale vůbec nepočítá. Čelí diskriminaci a překážkám v přístupu ke službám, těžko se domáhají podpory i informací. Zároveň u nich platí vyšší riziko infekce a úmrtnosti.
V reakci na covid-19 bylo celosvětově podáno více než 6 miliard dávek vakcíny. Nejméně jednu dávku už obdržela skoro polovina světové populace. Statistiky pro Afriku a zejména její chudé regiony už ale tak příznivé nejsou. Na celém kontinentu byla podle údajů Afrického centra pro kontrolu a prevenci nemocí plně naočkována jen 4 procenta obyvatel, částečně pak necelých 7 procent.
„Více než 80 % dávek putovalo do zemí s vysokými nebo vyššími středními příjmy, přestože tyto země představují méně než polovinu světové populace,“ řekl první africký předseda Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.
V Etiopii a Burkině Faso Světlo pro svět pomáhalo šířit informace o covidu-19 i potřebné hygienické produkty, aby byly dostupné každému.
V zemích, ve kterých Světlo pro svět pracuje, kromě vakcín chybí také ochranné pomůcky.
„Naneštěstí mi stále větší počet zdravotníků říká, že jim při práci často chybí obvazy, masky, rukavice i dezinfekční prostředky. Moji kolegové i já sám děláme všechno, co je v našich silách, abychom mohli operovat a chránit lidi před slepotou a jejími důsledky,“ popisuje oční lékař a vedoucí oftalmologických projektů Světla pro svět v Africe Geoffrey Wabulembo z Ugandy.
Potvrdit to z první ruky může i zdravotní sestra Júlia Vasco z Beiry v Mosambiku. „Za 11 let, co pracuji jako zdravotní sestra, je tohle poprvé, kdy se cítím ohrožena svou profesí. Každý den, když mi končí směna, přemýšlím nad tím, jestli to není právě dnes, kdy domů k dětem donesu virus. I když dodržuji všechna preventivní opatření, ten strach mě nikdy neopouští,“ říká Júlia, na kterou doma čekají čtyři děti. Dva kluci a dvě děvčata.
Na mimořádnou odpověď na hrozby covidu-19 jsme v síti organizací Světlo pro svět dosud vyčlenili zhruba 94 milionů korun a pomohli jsme více než 151 tisícům lidí s postižením a jejich příbuzným.