17. 8. 2021
|Do věže salesiánského kostela uložili dokumenty doby včetně Katolického týdeníku.
Až za sto let při rekonstrukci budějovického kostela sv. Vojtěcha někdo ve věži najde a otevře schránku s dobovými dokumenty, přečte si Katolický týdeník ze srpna 2021 a prohlédne si i dvacetikorunu se sv. Václavem či roušku. I tyto předměty jsou totiž součástí poselství, které představitelé církve a města vložili do kovového tubusu ve čtvrtek při dokončení opravy věže.
Akce se zúčastnili biskup Mons. Vlastimil Kročil, farář P. Josef Mendel, provinciál salesiánů P. Martin Hozba nebo primátor Jiří Svoboda, který vložil stříbrnou pamětní minci vydanou k výročí 750 let založení města.
„Jsem rád, že se kostel opraví a že zde salesiáni pracují, protože v téhle části města jde o jediný chrám pro desítky tisíc lidí,“ uvedl biskup Vlastimil Kročil, který si mnohaleté tradice práce salesiánů v krajském městě váží. Salesiáni jsou nejen v téhle části města 30 let nápomocní pro takřka 40 tisíc lidí, kteří tu žijí. „Kostely jsou svědectvím generací před námi a je na nás, abychom dědictví zachovali a předali následovníkům dál, což cítíme jako velký závazek,“ přidává se P. Josef Mendel, který do kulaté schránky vložil i svědectví o stavu současné společnosti a života křesťanské církve. „Osobně jsem rád, že můžu u téhle rekonstrukce být a že působím ve zdejším kostele sv. Vojtěcha. Vždyť mám po něm i křestní jméno a sloužil jsem v kostele sv. Jiří v Plzni-Doubravce, kudy zřejmě sv. Vojtěch procházel,“ usmívá se rodák z jižní Moravy. „Při financování jsme využili i způsoby tzv. adopce, kdy si desítky lidí zakoupily např. opravu věžních hodin nebo schodiště,“ pokračuje.
Kostel sv. Vojtěcha projektoval známý architekt Jaroslav Čermák a stavba byla dokončena v roce 1939. Kvůli vysoké architektonické hodnotě byl v roce 2019 zařazen do seznamu kulturních památek ČR. V rámci oprav, které začaly letos v květnu a skončí v říjnu, budou dokončeny i původní záměry architekta, např. instalace dosud neexistujících věžních hodin. Úpravy ocení i veřejnost, neboť okolí včetně laviček a zeleně nabídne i prostor pro relaxaci a odpočinek. Celková částka činí šest milionů korun, dárci mají možnost adoptovat si jednotlivé části oprav a získají právo umístit pamětní tabulku se svým jménem v objektu kostela.
„Kostel vnímáme jako kulturní bohatství, které symbolizuje i naše hodnotové kořeny. Projektem opravy navazujeme na práci předchozích generací, které kostel postavily a udržovaly, a my jej chceme v pořádku předat dalším generacím. Chceme dokončit i dílo architekta Jaroslava Čermáka, protože jeho původní plán nebyl dosud plně zrealizován,“ zdůrazňuje P. Josef Mendel.
Do věže kostela se ve čtvrtek vrátila i kovová tabulka se jmény František Noha a Petr Malinka, Třebíč 1938. „Jsem zvědavý, kdo kopuli věže za pár desetiletí otevře po nás,“ usmívá se klempíř Petr Lattner, který před lety např. pracoval při opravě Bílé věže u dominikánského kláštera na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Jeho slova potvrzuje i stavbyvedoucí Pavel Rozvoral: „Jsme rádi, že tuhle práci děláme, protože má smysl,“ dodává na věži kostela, přitom pospíchá, musí dolů pro věžní hodiny.