13.–19. července 2021
Aktuální
vydání
18
Předchozí vydání
Hledat

Obsah

Německo-jazyčná farnost slaví sv. Jana

12. 7. 2021

|
Tisk
|

Farnost při kostele sv. Jana Nepomuckého v Praze na Skalce si až do konce roku pěti koncerty nejen Bachovy hudby připomíná 300. výročí blahořečení svého patrona. Život tamního společenství přibližuje nový německý kněz.

V barokním Dientzenhoferově chrámu nedaleko Karlova náměstí se scházejí německy mluvící věřící. Od loňského podzimu tuto farnost spravuje P. Thomas Hüsch (51). „Většinu farníků už znám jménem,“ směje se kněz, který se zde stará o asi čtyřicítku věřících – převážně expatů (Němců, Rakušanů či Švýcarů, kteří jsou v Praze za prací) nebo příbuzných po válce vysídlených předků.

P. Hüsch byl vysvěcen roku 1998 v Římě, kde strávil většinu studijní let, poté působil v trevírské diecézi a posledních 13 let byl farářem a děkanem v Koblenzu. A loni na podzim nahradil v pražské německojazyčné farnosti P. Martina Leitgöba, rakouského redemptoristu, který v hlavním českém městě prožil deset let. „Hlavní bylo zůstat v uplynulém roce aktivní farností, tedy naučit se, co všechno můžeme dělat i během pandemie,“ líčí P. Hüsch. Mimo mší svatých, které farnost vysílala též online, to bylo streamování společenství seniorů nebo mládeže, aby se kontakty mezi farníky udržely. „I pro mě byla řada těch věcí nová, hlavně po technické stránce. Ale řekl bych, že naše vztahy jsou teď mnohem pevnější,“ uvádí kněz, který se věnuje také výuce náboženství. Ta probíhá ekumenicky a scházejí se k ní děti z katolické i evangelické církve.

Výuka náboženství není jedinou ekumenickou aktivitou farnosti. Patří mezi ně i bohoslužba s požehnáním na prázdninové cesty, kterou farnost pořádala v červnu. A farnost spolupracuje též se Sdružením Ackermann-Gemeinde, které se zasazuje o rozvoj českoněmeckých vztahů a smíření křivd z minulosti.

Jubileum sv. Jana Nepomuckého

Nejbližší koncert k 300letému jubileu sv. Jana Nepomuckého se koná 1. srpna v 18 hodin a má název „Průvodce temnou branou smrti“. Další čtyři jsou na programu v druhé půli tohoto roku. Kompletní program je na webu hudebního souboru Bach-Collegium Praha (bachcollegium. cz/koncerty) nebo varhanice Lindy Sítkové (lindasitkova. cz). Koncerty lze poslechnout nejen v kostele, ale též na YouTube kanále „Bach-Collegium Praha“.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou