15.–21. října 2024

Sdílet zkušenost s živým Bohem

8. 10. 2024

Jistě jste o nich už slyšeli, nebo alespoň četli na stránkách KT. Festivaly a projekty jako Godzone, United nebo ON se v některých městech již zabydlely. Podívali jsme se na ně podrobněji. Boží slovo se snaží šířit hudební formou na festivalech, pomocí seriálů, konferencí, speciálních komisí, či dokonce celých škol, které vyučují nové evangelizátory na zážitkových kurzech.

image:Image Z Godzone Tour v Bratislavě v loňském roce.
Z Godzone Tour v Bratislavě v loňském roce. Snímek Martin Sabo / Člověk a Víra

Zřejmě největší evangelizační akcí roku zanedlouho bude Godzone Tour: Nie si na to sám, která se koná 21. – 26. října. Tento projekt již patnáct let propojuje moderní hudbu, modlitbu i osobní svědectví o Bohu. Program je přichystán na každý večer od 18 do 21 hodin v jiném městě. Začíná ve slovenských Košicích, následuje Žilina (22. 10.), Zlín (23. 10.), Brno (24. 10.), Bratislava (25. 10.) a na závěr Banská Bystrica (26. 10.). Více na tour. godzone.sk a v rozhovoru s organizátory turné níže.

Stálicí v Česku je multižánrový festival United, který pořádají a navštěvují (nejen) křesťané z různých církví a v srpnu se už počtrnácté konal ve Vsetíně; zúčastnilo se ho na 4 200 lidí. Mezi nejnavštěvovanější koncerty kapel (celkem jich na festivalu vystoupilo 23) patřil právě ten v režii uskupení Godzone. „Líbilo se mi, že jejich program byl velmi široký – chvály střídali s rapem a zároveň vše prolínali modlitbami a krátkými promluvami. Byla to pro mě velká oslava, ale i důvěrný čas chval s Bohem,“ vylíčila účastnice Daniela. Hojnost návštěvníků si neméně pochvalovaly kapely Faith Child, Tow Meot, Isaac Records, Jana Zubajová či Pavel Helan. Hudební chvály (worship) si na Unitedu zase vychutnala Michaela: „Nejlepším momentem pro mě bylo vždy ráno. Součástí toho byla i zamyšlení různých řečníků, mám popsaných několik stránek poznámkami a chci se k nim vrátit.“

Ukazovat na Hospodina

Šířit Boží slovo ale United dokáže i díky seminářům na aktuální témata od duševního zdraví, přes sexualitu až po umělou inteligenci, etické problémy nebo kritické myšlení či práci s emocemi. „Děláme evangelizaci ve více rovinách snad ve všech našich programech. Cílem je připravit program (přednášky, semináře, workshopy, modlitební místnost a karavan, poradenství atd.) aktuální formou a ukazovat nebo odkazovat tím na Pána Boha,“ přibližuje Lukáš Pokorný, který má v týmu na starosti média. Od doby pandemie covidu, kdy se neměly shromažďovat velké skupiny lidí, se podařilo festival rozjet dokonce ve vícero městech najednou – a vedle Vsetína zůstaly dodnes napevno v Českých Budějovicích. Ambicí tohoto formátu „United City“ je podpořit místní církve ve spolupráci a vytvářet nový prostor k setkání mladých lidí i k evangelizaci. Českobudějovická část programu se koná 26. dubna a ta hlavní vsetínská proběhne 21. – 23. srpna 2025.

Každý dostal talenty a dary

Ve Valašských Kloboukách zase působí při tamní farnosti evangelizační Projekt ON, který se rozšířil do okolí i větších měst. „Věříme, že Bůh vložil každému člověku do srdce originální kombinaci talentů a darů, skrze něž touží zasahovat naše okolí,“ uvádějí organizátoři (více na projekt-on.cz nebo facebook. com/projektVK). Každou první neděli v měsíci v 19.10 hodin pořádají např. v klobouckém kostele Povýšení sv. Kříže adoraci s chválami a možností přímluvné modlitby. Projekt ON stejně jako jeho evangelizační konferenci „Poslaný“ (letos musela být zrušena kvůli povodním) podporuje nadační fond Credo. Ten usiluje „pomáhat vytvářet a rozvíjet prostředí, aby se každý v České republice setkal s Kristem a následoval ho“. NF Credo se snaží pomáhat rodinám v nouzi (projekt Navzdory) nebo se podílí na charismatickém setkání New Dawn v Hájku u Prahy a má i svůj vlastní podcast (více na credonf.cz či v obvyklých aplikacích pod názvem „CREDO podcasty“). Společně s Komunitou Blahoslavenství pořádá Konferenci o evangelizaci poprvé v Praze, proběhne 15. – 16. listopadu v Pastoračním středisku v Dejvicích. Hosty budou evangelizátoři Marcin Zieliński, Pavol Strežo, arcibiskup Jan Graubner či P. Vojtěch Koukal aj. (více na blahoslavenstvi.cz).

Předávání dovedností, jak evangelizovat, se u nás déle než deset let věnuje Škola evangelizace sv. Ondřeje (viz článek níže). Její nejbližší kurz s názvem Nový život, tzv. „zážitková duchovní obnova“, se koná již 22. – 24. listopadu v Exercičním domě v Českém Těšíně (více informací na novaevangelizace.cz). Tato škola dále chystá v listopadu své evropské setkání v polské Lodži.

V ostravsko-opavské diecézi mají zase v rámci své pastorační rady evangelizační komisi, jež připravuje různé aktivity – např. na leden 2025 evangelizační kurz. Podobná akce nyní od září až do ledna běží v Hradci Králové (letos se koná podruhé). Jde o pět víkendů s modlitbou, vzděláváním a sdílením. „Cílem je pomoci účastníkům prohloubit osobní vztah ke Kristu, znovu objevit a rozvinout své poslání při hlásání evangelia tam, kde právě žijí,“ uvádějí organizátoři kurzu. Zatímco první tři víkendy jsou zaměřeny na formaci a duchovní život, čtvrtý víkend je praktický – evangelizace ve městě – a pátý je věnován duchovní obnově v hotelu Poutní dům na Hoře Matky Boží v Králíkách.

Kdo potřebuje evangelizaci víc?

Někdy mají křesťané tendenci považovat zvěstování evangelia za něco, co je určeno cílové skupině „nevěřících“, hledajících lidí. Ovšem jak vysvětluje níže salesián P. Libor Všetula, velice často ho naopak potřebují lidé, kteří v církvi vyrůstali odmalička, ale třeba dosud nezažili vztah s Bohem na osobní úrovni. Pomoci jim mohou mj. pořady televize Noe – seriál The Chosen (Vyvolení), komentáře k němu či návazný pořad Společně s The Chosen.

Přehled evangelizačních projektů lze najít také na webu www.evangelizace.online.