Vydání: 2004/22 Pouť do Mariazell, 2.9.2004, Autor: Anna Ferbie
Přestože se o naší zemi říká, že je ateistickým státem, v Rakousku to tak o víkendu nevypadalo. Čeština byla slyšet na každém kroku a někdy si člověk připadal, že je spíš na pouti někde u nás doma. S velkou pozorností se setkávali především ti, kdo náš stát reprezentovali krásou lidový krojů. V Mariazell byly vidět tradiční slavnostní oděvy ze Slovácka, Valašska i Brněnska.Náročný program v brzkém sobotním ránu odstartovalo procesí vedoucí z baziliky na asi dva kilometry vzdálené letiště, kde byla sloužena mše svatá. Sošku dřevěné panny Marie oblečené do sněhobílých šatiček, jež zdobily státní znaky všech osmi zúčastněných států, chránil proti dešti plexisklový kryt.
Každá zúčastněná země byla v dlouhém průvodu zastoupena nejen biskupy a kardinály, ale také vždy čtyřmi krojovanými zástupci jednotlivých národů. Dva naše páry patřily mezi nejfotografovanější. „Přijeli jsme z Jalubí u Uherského Hradiště. Už jsme podobné podmínky zažili i při hodech u nás doma,“ uvedl na adresu chladného a deštivého počasí šestadvacetiletý Michal Horák. Jeho partnerka, sedmnáctiletá Diana Slavíková prozradila, že si kroje velmi váží, a proto v něm i ráda chodí. „Mám jen obavy, že pokud příliš zmokneme, kroj navlhne a může se srazit. Pokud by zapustily barvy, zničil by se a musel by se vyhodit. Byla by to obrovská škoda, protože je to dědictví po babičce,“ svěřila se s obavami dívka zahalená v průhledné pláštěnce a ukrytá pod velkým deštníkem. Další krojovaný pár v procesí pocházel z Loučky u Valašského Meziříčí.
O několik hodin později se se stejným zájmem jako jejich kolegové setkali také zástupci Podluží. Ti zase při mši svaté nesli dary. „Broušená váza s kyticí osmi květin symbolizuje shromážděné země. Je to výzva, že ve znovu darované svobodě můžeme navzájem vytvářet jednotu,“ informoval Martin Létal z Hrušek u Břeclavi. „Já zase nesu ošatku naplněnou obilím s prosbou, aby Pán požehnal setbě evangelia, které musí být v naší zemi znovu zaséváno,“ doplnila Eva Tučková z Lanžhotu.
„Je to nádherný pocit, když tady vidím naše krojované páry. Člověk cítí jakousi národní hrdost a je šťastný, že se máme v cizině čím pochlubit,“ řekla pochvalně Marie Mezulianiková z Nedakonic.
Moravané měli své zastoupení také v ohromném tělese pěveckého sboru složeného ze zpěváků všech osmi zemí Poutě národů. Českou republiku reprezentoval mužský pěvecký sbor Mužáci z Hrušek.
![]()
Mladý krojovaný pár z Podluží nesl při mši svaté dary.