30. dubna–6. května 2024
Publicistika

Katolický týdeník má nový web

24. 10. 2023

Minulý týden se podařilo dokončit poslední úpravy a náš týdeník funguje už zcela na novém webu. Každé úterý se na něm objeví aktuální vydání KT, některé články jsou odemčené všem, ostatní pouze pro předplatitele. Starý web jsme vypnuli, adresa však zůstává stejná www.katyd.cz.

Tato digitální verze KT je přizpůsobená pohodlnému čtení na počítači, tabletu i mobilu. „Při vývoji jsme dbali na to, aby struktura webu odpovídala řazení textů v novinách. Písmo jsme zvolili větší, než bývá obvyklé, také grafický vzhled napomáhá přehlednosti. Věřím, že i čtenářům, kteří hůře vidí, bude digitální verze vyhovovat,“ popisuje Jiří Macháně, vedoucí redakce KT.

Podobně jako na starém webu je i na novém několik článků zdarma. Ostatní jsou k dispozici v rámci digitálního předplatného, které je o čtvrtinu levnější (na rok za 780 Kč) než předplatné tištěných novin (1 040 Kč). „Po registraci na portálu Cirkev.cz si ho ale můžete vyzkoušet po dobu tří týdnů zdarma,“ připomíná šéfredaktorka KT Kateřina Koubová.

Nový web obsahuje také archiv všech článků od poloviny roku 2021, ve kterém lze vyhledávat nebo „listovat“ mezi vydáními. Číslo toho aktuálního je uprostřed horní lišty a vedle něj ta předchozí. „Jedním kliknutím si tak změníte celou hlavní stránku a hned vidíte, co jsme psali ve zvoleném vydání,“ doplňuje Jiří Macháně.

Nový web je součástí rozsáhlejšího církevního portálu Cirkev.cz, který se vyvíjel několik let. Obsahuje zpravodajský servis, sekci věnovanou duchovní péči církve, prezentaci České biskupské konference, ale i e-shop s nejširší nabídkou knih s duchovní tematikou a dalším sortimentem. Ve zpravodajské části lze nalézt novinky ze života církve doma i ve světě. Připravuje je tiskové středisko ČBK, které kromě vlastních zpráv uveřejňuje vybrané zprávy z diecézních webů a tiskových agentur CNA, ČTK a Vatican News, tedy tiskového servisu Svatého stolce.

Významnou částí portálu je sekce Duchovní péče, která je rozcestníkem pro ty, kdo hledají nějakou službu církve a neví, na koho se obrátit. „Strukturujeme ji podle životních situací: Narodí se vám dítě a zvažujete, že ho necháte pokřtít? Umře vám blízký a vy byste stáli o církevní pohřeb? Nechodíte pravidelně do kostela, ale chtěli byste tam mít svatbu? Vzali jsme okamžiky, kdy lidé často vyhledávají službu církve, a připravili jsme pro ně jednoduché základní ‚manuály‘, jak postupovat a koho kontaktovat,“ vysvětluje generální sekretář ČBK P. Stanislav Přibyl.

E-shop (eshop.cirkev.cz) pak nabízí především knihy s duchovní tematikou. Je zde jak kompletní produkce knih Katolického týdeníku a Karmelitánského nakladatelství, tak i knihy dalších nakladatelství – Paulínky, Doron, Vyšehrad a jiných.

Neustále se rozšiřuje i nabídka klášterních produktů – oblíbené jsou třeba hořčice od trapistů z Nového Dvora, bylinné sirupy z Klášterní officíny z Rajhradu, poutnické oplatky z Bílé Vody nebo čokolády od sester trapistek z Poličan. Pořídit tam lze i devocionálie (kříže, sošky, růžence, šperky) a liturgické předměty (hostie, oltářní svíce či uhlí do kadidelnice). Najdete zde i široký výběr kvalitních mešních vín z České republiky, ale i ze Španělska, Portugalska, Itálie, Rakouska a Slovenska.