13. 5. 2025
|Co čekáte od nového papeže a co mu přejete?
Od nového papeže očekávám, že bude pokračovat v cestě, kterou se církev ubírá v posledních desetiletích: že prakticky rozvine myšlenku synodality, tedy společného kráčení Božího lidu, a podpoří tak hlubší sjednocení. Vnímám totiž, že se v církvi projevuje jistá nejednota, a proto je nesmírně důležité, aby se novému papeži podařilo posílit, co nás spojuje, a přispět k pokoji mezi lidmi. A věřím, že to vše bude stát ve službě hlásání radostné zvěsti evangelia.
Z celého srdce mu přeji, aby kolem sebe měl dobré a moudré spolupracovníky, kteří mu budou pomáhat, aby správně rozuměl dění v církvi i ve světě a aby nacházel ta nejlepší řešení. A především mu přeji, aby byl stále otevřený živým impulzům od Boha, který vše řídí. Tak se jeho pontifikát může stát požehnáním pro celou církev i pro svět.
To nejdůležitější je naštěstí rozhodnuto: církev bude pod vedením nového papeže jednoznačně pokračovat v procesu synodální obnovy v duchu papeže Františka. Nový papež však nebude „kopií“ papeže Františka, bude svůj. V reformě bude pokračovat klidným tempem, takže to uklidní a získá i zneklidněnou konzervativnější část církve, přispěje k větší jednotě. Jen zastánci extrémů na obou názorových pólech budou asi zklamáni: nelze čekat ani obrat zpátky, ani rychlé revoluční změny, spíše to nejpotřebnější: obrat do hloubky, v níž Boha hledal sv. Augustin. Mnohé si nový papež získá svou skromností, lidskostí, vlídností, „normálností“, pracovitou vytrvalostí, schopností naslouchat, uvážlivostí, empatií vůči lidem na okraji – geografickém i sociálním. Papež František nám vyprosil důstojného pokračovatele.
Budu ráda, když se bude snažit plnit Boží očekávání (ne moje), k čemuž bezpochyby patří i omyly, nedorozumění a prohry. Přeji mu, aby měl odvážné (lví) a hořící srdce (jako sv. Augustin), aby mohl být ve své službě sám sebou, uměl naslouchat Bohu i lidem, nenechal se zastrašit, manipulovat, ale ani postavit na piedestal.
Přeji mu, aby byl schopen to, co rozliší v modlitbě a službě pastýře jako správné a důležité, srozumitelně formulovat a ve spolupráci s ostatními prosadit. Líbilo by se mi, kdyby byl schopen přijímat rozdílné názory, nechat si poradit, uměl pochválit, byl spravedlivý. Aby si uměl odpočinout, slavit, zasmát se. Je sice augustinián, ale nedá mi to poslat mu pár slov sv. Benedikta z prologu naší řehole: „Především, kdykoli začínáš něco dobrého, co nejusilovněji ho (Boha) pros, aby to sám dokončil.“
Očekávám, že nový papež Lev XIV. bude autentickým příkladem neokázalé pastýřské lásky, soucitu, solidarity s těmi nejpotřebnějšími a zároveň hluboké spirituality, zbožnosti. Měl by být také ochotný naslouchat druhým a zároveň připraven činit odvážná rozhodnutí a kroky, které budou pro církev v 21. století inspirující a motivující k plnění Kristova poslání v tomto světě. Měl by rovněž pokračovat v započatém synodálním procesu v církvi založeném na otevřeném dialogu, vzájemném naslouchání a vedení Duchem Svatým a být ochoten uskutečnit reformy týkající struktur administrativy, Papežské kurie a dalších institucí Vatikánu.
Přeji mu plnost Božích darů milosti k této nesmírně náročné pastýřské službě a také spolehlivé a důvěryhodné spolupracovníky na všech úrovních. Přeji mu činnou víru, usilovnou lásku a vytrvalou naději v Pána Ježíše Krista ve smyslu slov apoštola Pavla z 1. listu Tesalonickým 1,3.
Jsem přesvědčena, že papež Lev, který řekl „ano“ této službě, tuší mnohem lépe než já, kudy se má vydat. Má k tomu vybavení intelektuální, zkušenosti z nejrozmanitějších prostředí, odvedenou misijní službu, duchovní zázemí v augustiniánské komunitě, práci v kurii, a hlavně úzké spojení s Bohem Otcem, Synem i Duchem Svatým. Od sebe očekávám, že ho budu podporovat modlitbou, bedlivě mu naslouchat, sledovat jeho důrazy a myšlenky a snažit se uvádět je do každodenního života. Novému papeži přeji, aby měl kolem sebe lidi, kteří to s Kristem a evangeliem myslí vážně a budou ochotni spolu s ním nést kříž pontifikátu a sdílet i jeho radosti.
Nový papež Lev XIV., který vystudoval matematiku, tedy vědu, k níž mám osobně blízko, dává naději, že víra a rozum zůstanou v církvi spojenci. Jeho jméno mi připomíná legendárního lva „Aslana“ z románu Letopisy Narnie z pera katolického spisovatele C. S. Lewise. A nemenší zajímavostí je, že má vztah k naší diecézi, konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně. Sám je totiž členem řádu sv. Augustina.
První americký papež, odborník na církevní právo, mluví plynule anglicky, italsky a španělsky a má zkušenost misionáře. Přeji mu, aby tíhu církve nesl s elegancí sobě vlastní a s podporou našich modliteb. A aby mu v jeho službě především nechyběl dar rozlišování a byl skutečně silným „lvem“ za dobré věci v církvi.
Novému papeži vyprošuji, aby měl dostatek sil svou laskavou tváří a pevností ukazovat na Krista, na toho, kdo církev ustanovil. Věřím, že bude svým osobitým způsobem navazovat na pontifikát papeže Františka a bude se stejně jako on s odvahou stavět k aktuálním výzvám, jako jsou otázky ekologické spravedlnosti, sociálních nerovností a vyprázdnění hodnot, které stále více zasahují naši společnost. Věřím, že bude v dnešním světě, plném nejistot a rozdělení, nejen duchovním vůdcem, ale také symbolem jednoty a pokoje. Těším se na jeho moudrost, která povede církev k hlubšímu rozpoznání Boží lásky a milosrdenství. Nechť jeho služba posiluje víru nás všech a povzbuzuje k aktivnímu životu podle evangelia.
Od papeže Lva XIV. očekávám, že naváže na reformní důraz svých předchůdců, ale zároveň zůstane věrný podstatě katolické víry. Že najde rovnováhu mezi liberálnějším a konzervativnějším křídlem v církvi. Přál bych mu moudrost ve vedení církve, odvahu při hledání jednoty i cit pro znamení doby. Ať dokáže oslovit věřící i hledající, být hlasem naděje v rozděleném světě a ukazovat Krista nejen slovy, ale i životem. Ať je mužem modlitby, dialogu a pokoje, aby zůstal papežem i pro všechny vyloučené, utlačované a osamocené.