17.–23. září 2024

Požehnání potravinové banky Džbánsko

17. 9. 2024

Ve Velké Černoci na Žatecku se u chátrajícího kostela léta měnila v ruinu i místní fara. Dnes na jejím místě stojí nový areál Potravinové banky Džbánsko. Do návsi září novou fasádou, stejně jako průčelí a věž kostela sv. Václava.

image:Image Slavnostní stříhání stuhy ve Velké Černoci. Zleva biskup Stanislav Přibyl, starostka Doris Černíková a předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček.
Slavnostní stříhání stuhy ve Velké Černoci. Zleva biskup Stanislav Přibyl, starostka Doris Černíková a předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček. Snímek autor

Místní duchovní správce P. Vilém Marek Štěpán OPraem tu na pozemcích někdejší fary a s přispěním Fondu soudržnosti EU, s pomocí řady spolupracovníků, samospráv, státu a České federace potravinových bank vybudoval regionální distribuční sklad jídla.

Z této malé vsi na Žatecku tak nyní může Potravinová banka Džbánsko pomáhat v pěti okresech Ústeckého a Středočeského kraje asi dvaceti tisícům potřebných. Posledních deset let fungovala jen díky pronajatým náhradním prostorám.

„Vytváříme tu něco, co má obrovský dopad na životy lidí. Teď tu navíc vzniklo krásné místo, které vyrostlo z ničeho. Jak to tady vypadalo, už dokumentují jen fotky. Byla to moje noční můra. Jako místní farář jsem si říkal, co s tím budu dělat,“ dělil se o svou radost z díla P. Štěpán.

Díky dvacetimilionové investici, kterou z 95 procent pokryly evropské fondy, vyrostla na půdorysu fary funkční novostavba, která ve svých útrobách a v hospodářském dvoře ukrývá zázemí organizace i sklady s potřebnou manipulační technikou a profesionálními chladicími a mrazicími provozy.

Pomoc z obchodů

Minulý čtvrtek požehnal celý komplex ve Velké Černoci biskup Stanislav Přibyl. „Ty mě nepřestáváš udivovat,“ blahopřál místnímu knězi hned po příjezdu. „Jsem moc rád, že u takového díla je přítomna církev a P. Vilém, který v tomto kraji působí jako národní buditel. Moc mu děkuji za vše, co tady široko daleko dělá,“ uvedl při požehnání biskup a dodal: „Církev se snaží být mezi lidmi a lámeme si hlavu, jak jim být blízko a přinést jim kus Boží dobroty, která není předávaná jen slovem, ale také skutkem. Jsem rád, že se ti to daří.“ P. Vilém Marek Štěpán OPraem je statutárním zástupcem místní potravinové banky jako dobrovolník. Jeho farní obvod přitom zahrnuje 43 obcí, spravuje 26 kostelů a kaplí a věnuje se řadě pastoračních i charitativních aktivit.

Regionální potravinová banka Džbánsko je součástí republikové sítě čítající patnáct profesionálních skladů a distribučních center, které mají stat us potravinářských provozů. „Mají plné regály díky pomoci ze supermarketů, a my tak máme možnost pomáhat. Loni jsme také zachránili neuvěřitelných 26 milionů porcí jídla z restaurací,“ připomněl předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček.