22. 4. 2025
|Ve složitém světě rychlých změn, plném nejistot a nejednoznačnosti, je stále náročnější zachovat si pevnou půdu pod nohama a udržet směr, který dává našemu životu smysl a v srdci nám uchová pokoj.
Jedním ze způsobů pomoci v náročných situacích, v nichž se jako lidé ocitáme, je životní koučink (jde o proces, kdy kouč hledá společně s klientem pro něj optimální řešení v jím zvolené oblasti). Křesťanský koučink tomuto nástroji podpory dodává specifický rozměr: nahlíží na člověka jako na Boží dítě s jeho dary a respektuje jedinečnost jeho duchovní cesty. Křesťanští kouči jsou zváni, aby při své práci spolupracovali s Duchem Svatým a byli pozorní k jeho působení. Je jen na klientovi, jesli bude stát o to, aby slova víry a modlitby byla součástí koučovacího rozhovoru nebo aby byla jen tiše přítomná v jeho pozadí.
Základním nástrojem pomoci klientovi je rozhovor, kdy kouč pokládá strukturované otázky. Největší hodnotou pak nejsou samotné odpovědi, nýbrž proces, díky němuž klient o své životní situaci uvažuje nahlas, postupně upřesňuje cíl, k němuž chce dojít, pojmenovává souvislosti, ve kterých žije, a díky dobře mířeným otázkám nakonec sám nachází cestu a tvoří si plán, který mu umožní vytoužené změny dosáhnout. Výcvik křesťanských koučů po získání certifikátu většinou není uzavřený proces. Kromě dalšího vzdělávání se potkávají v malých skupinkách, mívají společnou intervizi, vzájemně se koučují a podporují. „Naše skupinka kouček mimo jiné plánuje program pro ženy s křesťanským koučinkem a zvažuje organizaci setkání křesťanských koučů v České republice,“ říká Markéta Juzová. Podle jejího odhadu u nás působí něco kolem 20–30 křesťanských koučů.