17.–23. prosince 2024
Aktuální
vydání
Předchozí vydání
Hledat
Doma
Doma

Obsah

Prázdniny s knížkou

11. 6. 2024

|
Tisk
|

Možná už nečtou tolik jako dřív. Přesto je ale pěkná knížka pořád šikovný dárek za vysvědčení či společník na prázdniny. I díky křesťanským vydavatelstvím je z čeho vybírat.

image:Image Proč by se do Bible nedalo kreslit? Můžeme tak vést dialog s tím, co v ní čteme.
Proč by se do Bible nedalo kreslit? Můžeme tak vést dialog s tím, co v ní čteme. Snímek archiv Biblionu

A proč nezačít Biblí? Teologickou přesnost se čtivým současným jazykem spojuje edice nakladatelství Petrinum Hle Bible. Autoři Ondřej Macek (evangelický farář a člen komise ČCE pro vzdělávání kazatelů) a Iva Květoňová (evangelická farářka pro mládež a katechetka) už pustili do světa příběhy Davida a Mojžíše, a to s křehkými ilustracemi Karly Kučerové. Nebo si holky a kluci mohou vytvořit ilustrace vlastní, a to díky speciálně upravené „Bibli21 ilumina“ z produkce Biblionu pro tzv. Bible journaling. Biblický text v živém překladu Bible21 má zvlášť široké okraje a dostatek prostoru pro vlastní poznámky, postřehy nebo i výtvarný projev.

Kreativní zacházení s Biblí už možná znají návštěvníci křesťanského festivalu United nebo ti, kdo na Instagramu sledují komunitní profil „b21ilumina“. O co jde? Podle nakladatelství je tu třeba návaznost na historickou tradici iluminovaných biblických rukopisů. Barbara Rzymanová z Biblionu, která se Bible journalingu sama aktivně věnuje, pak míní, že je to i „skvělý způsob, jak vstoupit s Písmem do kreativního dialogu“. „Člověk může vyjádřit své myšlenky, pocity a modlitby přímo vedle biblických textů, a tak nehrozí, že by se mu jeho poznatky a poznámky někam zašantročily,“ směje se Rzymanová. Výtvarné ztvárnění příběhů čtenáři pomůže si je představit, lépe je pochopit a udržet v paměti a i zpětně pak vidí, který úryvek a čím se jej dotkl.

„Pro někoho to také může být forma meditace, kdy se člověk hlouběji zamýšlí nad významem veršů a tím, jak je převést do svého života,“ pokračuje Barbara Rzymanová. „Může to také zintenzivnit a zdůvěrnit dialog s Bohem, protože vyjadřování myšlenek a emocí přímo v Bibli může vytvořit pocit větší blízkosti,“ dodává a shrnuje: „Pro mě je díky tomu čtení Písma něčím, na co se těším, co mě inspiruje, a tak se stává mnohem osobnějším kreativním dobrodružstvím. A podobně i můj vztah s Bohem.“ Na zmíněném Instagramu nebo na Pinterestu se pak lze připojit k biblejournalingovým komunitám anebo zjistit, kdy se pořádá tematický workshop. Další inspiraci nabízejí blogy na webu nakladatelství blog.biblion.cz.

Něco pro holky

Spojit modlitbu a četbu s kreslením, psaním a čmáráním umožňuje také „Boží wifina“ s popisem „Tvořivý sešit, který tě napojí na Boha“ z nakladatelství Návrat domů. Právě vyšel už druhý díl a je určený především děvčatům ve školním věku. Notýsek v kroužkové vazbě je dílem Blanky Ježkové a jejích dvou dcer a obsahuje všechno, co nejmladší generace miluje: krátké citáty (ovšem z Bible!), testy, nápady ke skupinovým aktivitám, vybarvování, podněty k diskusi, hry a kvízy nebo doplňovačky… A navíc i samolepky a QR kód, který vede na internetovou stránku s videem taneční choreografie, aby se ji čtenářky mohly naučit. Témata čtyřiadvaceti kapitolek sešitu budou pro děvčata atraktivní, protože jejich záběr je od kamarádění a vztahů přes módu po zdravé sebevědomí a životní styl, ale zároveň nezůstávají na povrchu – vedou do hloubky srdce i k větší lidské zralosti. „Boží wifina“ tak může být i užitečnou pomůckou a zdrojem inspirace třeba také pro rádkyně, které mají ve skautu na starost partu světlušek.

Připomeňme také inspirativní holčičí diář, který vydává redakce křesťanského časopisu IN! Ten nyní vychází i v „letní“ barevné úpravě s puntíky. Uvnitř najdou čtenářky kalendář, místo na zápisky i motivační hry. Samotný časopis pak poskytuje každý měsíc spoustu čtení o všem, co dospívající dívky zajímá, a přitom z křesťanské perspektivy i s trochou formace (více informací je na webu in.cz). Pro kluky je tu pak obdobný časopis Tarsicius (tarsicius.cz).

Soutěž Výtisk Bible (Bibli21 ilumina, kapesní Bibli21, nebo apokryfní Parabibli) z produkce nakladatelství Biblion mohou vyhrát tři čtenáři, kteří do 20. června na e-mailovou adresu redakce (soutez@katyd.cz, předmět „Bible“) zašlou správnou odpověď na otázku: Autorům výtvarného doprovodu středověkých rukopisů se říkalo: a) ilustrátor; b) iluminátor; c) iluminát.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou