17. 9. 2024
|Vloni na podzim začala stavba Kolejních domů sv. Augustina v Jaselské ulici v Brně. Práce ale zastavil soud, který rozhodl, že stavební povolení pozbylo právní moci.
„Tři žalobci, kteří se stavbou ani přímo nesousedí, napadli drobné formální pochybení v povolovacím procesu,“ informuje o situaci Tomáš Kouřil, projektový manažer investora stavby -holdingu Urbanon, který byl založen Biskupstvím brněnským, aby zhodnocoval finance z církevních restitucí.
„Naším úkolem je zajistit financování provozu biskupství, které potřebuje prostředky nejen na pastorační činnost, ale i na údržbu a opravy církevních památek, provoz církevních škol a dalších aktivit. Naše investice jsou dlouhodobé, pracujeme s horizontem 50 a více let,“ vysvětluje Petr Prokš, předseda představenstva Urbanonu.
Podle plánů budou mít kolejní domy dvě podzemní podlaží s 98 stáními pro automobily, prostor pro kola, studentské kino, skladovací prostory a další zázemí. Nad zemí potom bude sedm pater se 153 kolejními jednotkami převážně 1+kk. Projekt počítá také se studovnou, kancelářemi, společenskými prostorami, posilovnou, kavárnou a občerstvením. Nad sedmým patrem budou umístěné technologie větrání, topení, klimatizace a další.
Ubytovat se zde budou moci studenti i hostující pedagogové vysokých škol. „Při hledání názvu jsme vycházeli z toho, že svatý Augustin byl nazýván Učitelem Západu. Ulice Jaselská navíc leží na pozemcích bývalého augustiniánského kláštera a po svém vzniku se dlouhá léta jmenovala Augustiniánská,“ vysvětluje Tomáš Kouřil, proč koleje ponesou ve svém názvu jméno právě tohoto světce.
Vedení Urbanonu připomíná, že se v proluce od prvopočátku počítalo se stavební parcelou. Svědčí o tom štítové zdi sousedních budov, které jsou prakticky bez oken. Se zastavěním parcely počítal i původní územní plán Brna z roku 1994. Kvůli nejasným majetkovým vztahům pozemek od druhé světové války zarůstal náletovými dřevinami, které postupně dorostly ve vzrostlé stromy. Z toho důvodu se někteří lidé domnívali, že je zde park. Stavět se mohlo začít až po vyjasnění majetkových vztahů, kdy pozemek získalo brněnské biskupství.
„Nyní jsme stavbu zastavili. Plně respektujeme rozhodnutí soudu a postupujeme v souladu se zákonem i všemi předpisy,“ říká Tomáš Kouřil. Právníci společnosti podali odvolání proti rozhodnutí krajského soudu a stát pracuje na nápravě chyby v povolovacím řízení.
Na stavbě probíhají pouze práce na statickém zajištění stavební jámy. Celá Jaselská ulice je totiž postavená na ploše bývalých rybníků se zhruba šestimetrovou vrstvou navážky. Není proto možné ji ponechat nezabezpečenou. Nachází se navíc hluboko pod základy jak sousedních domů, tak původní opěrné zdi ulice. „Hrozilo by zřícení sousedních domů. Plně o naší činnosti informujeme stavební úřad a jsme z jeho strany neustále kontrolováni, zda provádíme jen to, co musíme,“ připomíná Tomáš Kouřil.