23.–29. dubna 2024

Nastoupila nová diecézní redaktorka

9. 4. 2024

Pozorní čtenáři už jistě zaznamenali proměnu této strany. Texty místo redaktorky Aleny Ouředníkové píše už několik týdnů Kateřina Odvodyová.

„Čas kvapí, mně přibyla čtyři vnoučata, zato síly na hektickou novinářskou práci trochu ubyly, a tak ráda předávám veslo plzeňské loďky někomu mladšímu, kdo může přinést nový svěží vítr do plachet,“ vysvětluje Alena Ouředníková, dlouholetá novinářka a později i mluvčí plzeňského biskupství.

Diecézní přílohy KT vycházejí od ledna 2015, tu plzeňskou celou dobu vytvářela právě ona. „Čtenáři tehdy přivítali s povděkem, že se mohou dozvídat více a podrobněji o jednotlivých událostech, a nebyli (a nejsou) to podle ohlasů jen čtenáři z naší diecéze. Ukázalo se, že diecézní stránky čtou i lidé odjinud, protože buď mají k danému místu vztah, nebo jsou prostě zvědaví, co se děje jinde,“ popisuje Alena Ouředníková a říká, že ji tato práce těšila. „Poznala jsem zblízka známá i méně známá místa diecéze, a to i ta od plzeňského diecézního středobodu hodně vzdálená, život různých farností, které mnohokrát překvapily tím, jaké akce organizovaly, čím mohly jít ostatním příkladem i jaké bolesti někdy řešily. A hlavně jsem poznávala lidi: laiky, kněze, umělce, zástupce nadací, spolků i třeba státní a obecní správy,“ vyjmenovává. „Když uslyšeli slova,Jsem z Katolického týdeníku‘, ochotně si se mnou povídali, provedli mě lokalitou,“ doplňuje Ouředníková.

„Aleně za její práci či spíše službu, která je jen skromně honorovaná, moc děkujeme. Bylo na ni vždy spolehnutí - jak na výběr zajímavých témat, tak na kvalitu zpracování. Naše spolupráce však nekončí, jsme domluveni, že i v budoucnu občas něco napíše či přinese zajímavý rozhovor,“ shodují se šéfredaktorka KT Kateřina Koubová a editor diecézních příloh Tomáš Kutil.

Její nástupkyně Kateřina Odvodyová pochází ze Stanětic u Domažlic. V diecézi se začala více angažovat od střední školy. Zapojovala se do aktivit Diecézního centra mládeže, víkendy trávila často v Plasích u oblátů, v Teplé na diecézní pouti v rámci programu pro mládež provozovala dobrovolnickou kavárnu. „S nástupem na Fakultu ekonomickou ZČU jsem se zapojila do Vysokoškolského katolického hnutí Hora, kde jsem se podílela na organizaci různých besed, modlitebních setkání atd. Mohli jste mě také slyšet na vlnách Radia Proglas, kde jsem zpracovávala pozvánky na akce z plzeňské diecéze,“ shrnuje. Přispívala i do s.magazínu Signálů. Nyní pracuje také na tiskovém odboru České biskupské konference, kde má na starosti především správu sociálních sítí. „Naplňuje mě sloužit církvi tímto způsobem. Chci být nástrojem Božím, který se nechá vést Duchem Svatým, a využívat dary, které do mě Bůh vložil. Plzeňskou diecézi znám dobře přes různé aktivity, zároveň ráda poznávám nové lidi, a proto jsem přijala nabídku být redaktorkou stránky plzeňské diecéze,“ přibližuje své rozhodnutí Kateřina Odvodyová.