28. listopadu–4. prosince 2023
Aktuální
vydání
48
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Zazní díky za svobodu

5. 11. 2019

|
Tisk
|

Vyzváněním kostelních zvonů si církev připomene 30 let od pádu komunistického režimu a návratu svobody do naší země. V českých a moravských farnostech se v neděli 17. listopadu rozezní zvony přesně v 17 hodin a 11 minut.

Vydání: 2019/45 Zazní díky za svobodu, 5.11.2019, Autor: Jiří Prinz


„S tímto nápadem se na nás obrátila společnost Post Bellum zabývající se mapováním našich moderních dějin. Myšlenka se nám líbila, a tak jsme se rozhodli vyhovět,“ říká vedoucí tiskového oddělení ČBK Monika Klimentová. Církevním vrcholem oslav 30 let svobody bude mešní liturgie na poděkování za svatořečení Anežky České a za 30 let svobody získané na její přímluvu. Ta bude sloužena ve svatovítské katedrále 16. listopadu od 10 hodin a na přání kardinála Dominika Duky ji přijede celebrovat emeritní krakovský arcibiskup a dlouholetý osobní sekretář papeže Jana Pavla II. kardinál Stanislaw Dziwisz. „Jan Pavel II. je symbolem pádu komunistické totality ve střední a východní Evropě. Proto přišlo panu kardinálu Dukovi vhodné obrátit se na jeho nejbližšího spolupracovníka s prosbou, aby si tuto událost připomněl spolu s námi,“ dodává Klimentová.
Lidé by měli přijít do chrámu na bohoslužbu už mezi 9.00 a 9.45 a počítat s rezervou na bezpečnostní prohlídku. „U vstupu přes Prašný most a při severním vstupu z Hradčanského náměstí (vedle Brány gigantů) budou od 8.30 zřízena zvláštní kontrolní stanoviště s názvem ‚Vstup na bohoslužbu‘,“ upozorňuje mluvčí arcibiskupství Stanislav Zeman.
Za dar svobody budou moci věřící poděkovat v katedrále také přímo v neděli 17. listopadu. Od 10 hodin zde bude celebrovat mši svatou biskup Václav Malý, který se poté v průvodu vydá na Národní třídu.
Slavit bude celé Česko
Oslavy pádu komunistické totality se neomezí jen na hlavní město. V olomoucké katedrále sv. Václava se děkovná bohoslužba za svobodu uskuteční 16. 11. v 18.00. „Mši svatou tu odslouží P. František Lízna, první katolický kněz, který zde v roce 1989 sloužil mši svatou pro studenty, a také první kněz, který po revoluci vstoupil na akademickou půdu Univerzity Palackého,“ připomíná mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. A přidává další vzpomínku na rok 1989 v hanácké metropoli: „Je určitě málo známé, že vůbec první xerox stávkujícím studentům přinesl tehdejší olomoucký arcibiskup František Vaňák a první jídlo jim přinesly sestry z Kongregace sv. Kříže, které tehdy působily na olomouckém arcibiskupství.“
Brno se k oslavám připojí už 15. listopadu, kdy po bohoslužbě proběhne v katedrále sv. Petra a Pavla v 17.30 pásmo chval, díků a proseb čili „Večer díků za svobodu“. Následovat bude Nikodémova noc. Přímo 17. listopadu se v katedrále uskuteční od 10.30 pontifikální mše svatá, kterou bude celebrovat biskup Vojtěch Cikrle. Brněnské oslavy zakončí 19. listopadu v sále Petrov 2 v 17.30 „Vzpomínání na národní pouť do Říma v roce 1989“, po němž bude opět v katedrále v 19.00 biskup Cirkle sloužit mši svatou.
Také královéhradecká diecéze si připomene 30 let svobody. V katedrále Svatého Ducha odslouží 16. 11. v 18.30 kapitulní bohoslužbu biskup Josef Kajnek. V Kutné Hoře se do oslav zapojí i studenti místního církevního gymnázia, kteří si na 17. listopad připravili představení, jež uvedou od 16.30 v Barborské ulici. V chrámu sv. Barbory pak ve stejnou dobu promluví arciděkan P. Jan Uhlíř a vystoupí pěvecký sbor Gaudeamus.
Modlitba za republiku zazní v Plzni 17. 11. v 10.00 na Anglickém nábřeží u památníku obětem komunismu. Zúčastní se jí i biskup Tomáš Holub, který se poté vydá s průvodem ke katedrále sv. Bartoloměje. Tam bude odhalena pamětní deska kardinálu Josefu Beranovi. V 15.00 pak biskup Holub odslouží ekumenickou bohoslužbu v plzeňském kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou