28. listopadu–4. prosince 2023
Aktuální
vydání
48
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Vietnamští komunisté: Umlčte kněze

10. 7. 2018

|
Tisk
|

Vietnamská církev bývá nazývána „první dcerou církve“ v Asii, evangelium se tu hlásá už půl tisíciletí. Zároveň zde ale už třiačtyřicet let vládnou komunisté a křesťanům ztrpčují život, jak jen dokážou. Zvláště se zaměřují na kněze.

Vydání: 2018/28 Velehradská pouť i se sv. Ludmilou, 10.7.2018, Autor: Alena Scheinostová


„Komunistická strana Vietnamu je mazanější než v Číně. Tváří se, že máme náboženskou svobodu, do církve příliš nezasahuje, ale zformovala si spoustu kněží, aby mluvili a jednali v její prospěch,“ vysvětluje KT pan Pham Van Thanh. Do Česka přijel besedovat o stavu lidských práv ve Vietnamu. Sám byl ve své vlasti pronásledován, má zkušenost věznění i mučení. Nyní žije v emigraci ve Francii, avšak stále udržuje kontakt s pronásledovanými přáteli ve Vietnamu a snaží se jim pomáhat.
Pro Vietnamce jsou duchovní přirozenými autoritami. Právě proto se i katoličtí kněží často ocitají v hledáčku úřadů a tajných služeb. „Ti, kdo se zařídí podle očekávání úřadů a říkají, co vládě vyhovuje, mohou svobodně vykonávat svoji činnost. Dostanou třeba i větší a hezčí kostel,“ poukazuje Pham Van Thanh. Avšak daleko častěji se kněží snaží zůstat věrní evangeliu, a pak jsou vystaveni nevybíravému nátlaku. Škála metod je pestrá. Patří sem mnohaleté věznění nebo i popravy nepohodlných kněží či jejich přemisťování do vzdálených farností.
Pham Van Thanh vypráví i o případech, kdy neoznačení ozbrojenci „jen“ zabrání v neděli knězi vyjít z fary, takže nemůže odsloužit mši, anebo ho cestou přepadnou a zbijí. „Nasazují i ženy, aby kněze svedly a měly s nimi děti. Test DNA pak prokáže otcovství a kněz je pod hrozbou prozrazení přinucen s vládou spolupracovat,“ popisuje Pham Van Thanh.
S disidenty na jedné lodi
Jeho spolupracovnice paní Uyen Lu, předsedkyně Nadace pro lidská práva při OSN, dokresluje: „V loňském roce začala ve Vietnamu operovat několikatisícová ozbrojená skupina – neoficiální armáda –, která je dalším nástrojem vlády, jak šikanovat obyvatele. Vláda tyto lidi používá, aby rozháněli manifestace, zastrašovali a obtěžovali. Navenek se tváří, že s nimi nemá nic společného. Nikdy však proti nim nezasáhne.“ Zvláštnímu odboru této milice velí podle Phama Van Thanha sami úředníci ministerstva vnitra a jeho starostí je právě katolická církev.
Jak aktivista připomíná, v loňském roce se skupina katolických kněží z provincie Nghe An v severocentrálním Vietnamu postavila do čela protestů tamních obyvatel, jejichž životní prostředí, a tím i možnosti obživy zničila ekologická havárie čínské továrny Formosa (rozsáhlou zprávu přinesl KT 21/2017). Několik těchto kněží vyjelo i do zahraničí včetně České republiky a informovalo o skandálním postupu vlády, která své občany nechala na holičkách a jejich protesty potlačila.
„Křesťané tehdy pořádali manifestace a dožadovali se odškodnění, ale vláda je nechala zbít, včetně kněží, a shromáždění rozehnala,“ vzpomíná Pham Van Thanh. „Těm kněžím, kteří o Formose mluvili v zahraničí, pak po návratu dělali potíže: sledují je, šikanují, některé přeložili do jiné oblasti.“ Jedním z nich byl mladý farář P. John Baptist Bui Khiem Cuong. „Báli jsme se o jeho život, protože bydlí na odlehlém místě, a tak jsme mu zaplatili vycvičeného hlídacího psa,“ podotýká paní Uyen Lu. „Netrvalo ale dlouho, a psa mu kdosi otrávil.“
Komunismus není romantický
Katolíků žije v devadesátimilionovémVietnamu zhruba osm procent. V komunistické zemi nesou stejný úděl jako blogeři, publicisté nebo aktivisté za lidská práva, se kterými je sbližuje odpor vůči diktatuře. Příznačné je propojení katolíků s ostatními disidenty v tzv. Bloku 8406 (Khối 8406) – koalici malých politických skupin, které se od roku 2006 společně pokoušejí o prosazení demokratických reforem. Mezi signatáři manifestu z 8. 4. 2006 (odtud název uskupení) je i katolický kněz P. Nguyen Van Ly, který byl za to odsouzen na osm let do vězení.
Také při protestech proti postupu úřadů v případu Formosa policisté zbili a zadrželi i další osoby – například muže, který manifestaci přenášel na internet, a jeho kamaráda, který ho na akci dovezl. Padly mnohaleté tresty. Setrvale šikanována a zastrašována je také blogerka Pham Doan Trang, která letos na jaře obdržela cenu Homo homini české organizace Člověk v tísni. Její kritické blogy a facebookové komentáře jsou pro svobodný svět jednou z nemnoha cest, jak se dozvídat, co se ve Vietnamu děje. „Zvláště mladší lidé na Západě si často myslí, jak je komunismus romantický,“ říká trpce paní Uyen Lu. „Svět by měl být ale vůči vietnamskému režimu mnohem razantnější.“ Podle Phama Van Thanha by i vietnamští biskupové, kteří mívají příležitost cestovat do zahraničí (například letos v březnu se celý episkopát setkal v Římě s papežem Františkem na pouti ad limina), mohli mluvit hlasitěji. „Potřebujeme oporu v zahraničí, potřebujeme vědět, že se o nás zajímáte,“ podtrhuje aktivista. Historie vietnamské církve čítá přes 130 tisíc mučedníků. I dnes přibývají další, ačkoli se režim snaží, aby se o nich nevědělo.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou