28. listopadu–4. prosince 2023
Aktuální
vydání
48
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Sedm nových přímluvců v nebi

16. 10. 2018

|
Tisk
|

Svatý otec v neděli kanonizoval sedm světců v čele s papežem Pavlem VI. Na Svatopetrském náměstí se shromáždilo 70 tisíc lidí.

Vydání: 2018/42 Sedm nových přímluvců v nebi, 16.10.2018


Mezi novými svatými je též mučedník Óscar Romero, arcibiskup San Salvadoru. „Zabijí mne, ale povstanu znovu v salvadorském lidu,“ předpověděl ochránce chudých několik dní před tím, než ho roku 1980 zastřelili členové pravicové eskadry smrti přímo při mši.
Na seznamu svatých figurují dále dva italští kněží: Neapolitánec Vincenzo Romano, známý svou prací se sirotky, a Francesco Spinelli, zakladatel Institutu sester adorátorek Nejsvětější svátosti. A také dvě řeholnice – Němka Maria Katharina Kasperová, která se věnovala péči o chudé, a Španělka Nazaria Ignazia od sv. Terezie od Ježíše, která se zasazovala o zlepšení sociálního a pracovního postavení žen. Jediným kanonizovaným laikem se stal italský mladík Nunzio Sulprizio, sirotek žijící v 19. století, který po těžké práci zemřel v 19 letech na rakovinu kostí. Veškerou bolest přitom obětoval Bohu. „Chtěl bych zemřít proto, abych obrátil třeba jen jediného hříšníka,“ řekl například.
Papež František při homilii vyzval věřící, aby Krista nenásledovali pouze formálně: „Spokojíme se s nějakým předpisem, anebo následujeme Ježíše jako zamilovaní, opravdu ochotní se pro Něho něčeho zříci? Ježíš se ptá každého z nás, a nás všech jakožto putující církve: Jsme církví, která jenom káže dobrá přikázání, anebo církví-nevěstou, jež se nechává strhnout láskou k svému Pánu?“
Při mši svaté použil papež kalich, pallium a další bohoslužebné potřeby patřící Pavlu VI. Kleriku měl pak přepásanou cingulem potřísněným krví sv. Óscara Romera – uvedla Catholic News Agency. Někdejší papež a salvadorský mučedník byli přátelé. Kanonizaci přihlížela i Salvadorka Cecilia Rivas, která byla podle víry církve zázračně uzdravena právě na Romerovu přímluvu, jak uvádí Cath.ch.
Poskočit v lásce kupředu
„Prosme o milost, abychom uměli z lásky opustit bohatství, stesk po hlavních rolích a moci, struktury, které již neodpovídají evangelní zvěsti, břemena, jež brzdí misijní poslání, a nástrahy, které nás váží k tomuto světu,“ řekl papež v homilii.
Svatořečení proběhlo v rámci biskupské synody o mladých, která vstupuje do poslední třetiny. Delegáti probrali životní realitu dnešních mladých lidí a nyní se přednášejí konkrétní návrhy změn. Do 28. října bude komise zastupující všechny světové kontinenty připravovat závěrečný dokument. Ten se po schválení papežem stane oficiálním učením církve.

Pavel VI. jako podporovatel exulantů


Zásadní byla zejména jeho statečnost v době 2. světové války. Český novinář Karel Weirich za války vybudoval zpravodajskou síť, která spojovala odboj, vládu Československé republiky v londýnské emigraci, Vatikán a vyslanectví Československé republiky v Ženevě. Důležité byly tehdy kontakty Karla Weiricha s Giovannim Montinim, který ve Vatikánu patřil k váženým osobnostem – byl zástupcem Státního sekretariátu.
Významnou funkcí Karla Weiricha bylo členství ve vedení tzv. Svatováclavského fondu. Oficiálním účelem této instituce byla správa fondu určeného na charitativní pomoc, na kult českého knížete a světce sv. Václava a na údržbu oltáře, který mu byl a stále je zasvěcen v římské bazilice sv. Petra. Karel Weirich touto cestou podporoval zejména české Židy, kteří se ocitli v internaci po vyhlášení protižidovských zákonů na území Itálie. Mnohým také pomohl opatřit falešné dokumenty a ukrýt je s novou identitou v církevních strukturách. To vše za spolupráce s Vatikánem, zejména s Mons. Riberiem a Mons. Montinim.
Po 8. září 1943, kdy Německo přestalo důvěřovat Mussoliniho Itálii a začalo ji okupovat, nebyl Svatováclavský fond zrušen, protože byl veden jako nadace na údržbu oltáře. A tak činnost a pomoc dalším obětem represí na území Itálie mohly touto formou tajně pokračovat. Karel Weirich byl ovšem 1. dubna 1944 zatčen a odsouzen německým vojenským soudem k trestu smrti. Mons. Montini za Karla Weiricha osobně intervenoval. Jednáním s okupačním velitelstvím wehrmachtu dosáhl Vatikán u polního maršála Kesselringa změny Weirichova trestu na 18 měsíců nucených prací v koncentračním táboře v Kolbermooru v Bavorsku, který byl 2. května 1945 osvobozen americkou armádou.
Později, po komunisty vynuceném odchodu českého kardinála Josefa Berana do italského vyhnanství, se právě Karel Weirich stal jeho úzkým spolupracovníkem a založili tak i poutnický dům Velehrad v Římě. Kardinál Beran také navázal blízký vztah s Giovannim Montinim, v té době už tedy se Svatým otcem Pavlem VI., právě díky kontaktu přes Karla Weiricha. To je také jeden z důvodů, proč se pohřbu kardinála Berana ve Vatikánu účastnil sám papež Pavel VI.
Toto malé svědectví vypovídá o velikosti a svatosti papeže Pavla VI. a ukazuje nám také vztah tohoto papeže k naší zemi.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou