28. listopadu–4. prosince 2023
Aktuální
vydání
48
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Kardinál: Srdečně zvu na Tetín

31. 8. 2021

|
Tisk
|

Vrcholí přípravy na Národní svatoludmilskou pouť. Ke společným oslavám výročí 1100 let od mučednické smrti této světice zve na Tetín pražský arcibiskup, kardinál DOMINIK DUKA.

Vydání: 2021/36 Do školy s požehnáním, 31.8.2021, Autor: Jiří Macháně


Oslavy na Tetíně zahájí slavnostní transport relikvie, který zajistí čestná jednotka Hradní stráže. Naše národní a státní historie totiž rostla zároveň s tou křesťanskou. Svatá Ludmila nebyla pouze babičkou sv. Václava, ale také manželkou knížete a v určitém období také regentkou, vládkyní. Její výročí tedy slavíme nejen jako společenství křesťanských církví, je to celonárodní událost.
Od vojáků ji převezme a dočasně zde uloží k uctění poutníkům papežský legát, vídeňský arcibiskup Christopher Schönborn. Následující slavnostní nešpory bude přenášet TV Noe. Při této příležitosti si rovněž chceme připomenout vzájemnou deklaraci o smíru mezi sousedy – Čechy a Rakušany z roku 2003. Prohlášení tehdy podepsali předsedové biskupských konferencí, kteří se na Tetíně také sejdou: arcibiskup Jan Graubner a právě kardinál Schönborn. Večer jsme pak všichni spolu s veřejností zváni na berounské náměstí na slavnostní provedení Smetanovy Mé vlasti.
Ano, na veliké louce, která je kapacitně připravena pro přijetí asi deseti tisíc poutníků. Hlavním celebrantem a zároveň kazatelem bude papežský legát a rodák ze Skalky od Litoměřic, zmíněný kardinál Schönborn, a připutují sem společně i čeští a moravští biskupové. Slavnostní poutní bohoslužbu na Tetíně doplní doprovodný program, takže si na své přijde celá rodina.
Chceme oslavit a vyzdvihnout ženství sv. Ludmily, a tedy i postavení žen v našich dějinách, které nezačalo až s novodobou emancipací. Přímo u kolébky naší identity stojí žena. Poukážeme i na mezigenerační vztahy. Svatá Ludmila totiž přijala roli babičky, které byli svěřeni k formaci a výchově oba její vnuci. Chceme proto zdůraznit i téma rodiny jako místa soužití několika generací, jak to leží na srdci papeži. Při této příležitosti budou předána papežská vyznamenání dvěma ženám, které se dlouhodobě zasazují o postavení rodiny a výchovu dětí.
Do současné situace v naší zemi je zapotřebí vnést nejen svatoludmilský prvek vychovatelské lásky a něžnosti, ale také výchovy ke slušnosti a vzájemné toleranci. I v její době, v počátcích našeho státu, se museli lidé vyrovnávat se závistí, nenávistí a neschopností se dohodnout a navzájem se respektovat.
Během mše svaté při přinášení obětních darů bude připomenuto také církevní školství, jehož je sv. Ludmila u nás patronkou.
Tam se chystá provedení světové premiéry novodobého oratoria Svatá Ludmila, k němuž hudbu i libreto složil dirigent Hudby Hradní stráže a Policie České republiky, plukovník Jan Zástěra. Od dvaceti hodin bude tento koncert přenášet Česká televize.
Srdečně zvu k pouti. Byl bych rád, aby naše účast na Tetíně byla pozdravem Svatému otci Františkovi, který byl na slavnost také pozván, ale jak víme, cestuje na Mezinárodní eucharistický kongres a k našim sousedům na Slovensko.
Těší mě, že se podařilo uspořádat všechny oslavy, včetně centrální bohoslužby na Tetíně, ve vzájemné spolupráci s představiteli obcí i státu a celé řady institucí. Mám radost, že se díky této součinnosti odehrává v okruhu výročí řada výstav, hudebních produkcí a doprovodných akcí. A že oba kostely na Tetíně jsou opravené a doplnilo je nové komunitní centrum.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou