23.–29. dubna 2024

Generální opravy kostela ve Vrbici vrcholí

24. 8. 2021

Omítky, elektroinstalace, topení, ozvučení, osvětlení, ale také opravené sochy, křížová cesta, mříže a vybavení presbytáře – to všechno září novotou v kostele sv. Jiljí ve Vrbici na Břeclavsku.

Rozsáhlá rekonstrukce si vyžádala náklady ve výši zhruba tři a půl milionu korun. Potřebné finance se podařilo dát dohromady ze sbírek farnosti, darů především místních firem a dotaci obce, která poskytla 1,9 milionu korun. Navíc provedla většinu stavebních a zemních prací.

Díky tomu, že jsou v chrámu instalovány datové rozvody a stavba je nyní napojena na optickou síť, mohly být odsud v době lockdownu bez problémů vysílány online přenosy bohoslužeb. „Výčet oprav, které do sebe zapadaly, je mnohem delší. Bez pomoci obce v čele se starostou Tomášem Bílkem by se to samotné farnosti nepodařilo,“ upozornil farář P. Tomáš Caha.

„Naši předkové kostel vydupali za země v nelehkých dobách. Samotná stavba byla přerušena první světovou válkou, ze které se někteří nevrátili, jiní neměli co do úst, a přesto kostel dokončili. Byla by velká ostuda, kdybychom se dnes v době blahobytu nepostarali o jeho opravu,“ řekl starosta Tomáš Bílek.

Autorem návrhu celé rekonstrukce jsou architekti manželé Hana a Milan Nytrovi. Bračský mramor, ze kterého je vyroben nový oltář, jeli do Chorvatska společně vybrat kněz, starosta i autor návrhu nového vybavení presbytáře. Oltář vyrobila kamenická firma Palace z Brače.

Kromě oltáře je ze stejného kamene vyroben také podstavec pod sochy a svatostánek. Z jiného druhu bračského mramoru je potom nová podlaha v chrámu. Samotný oltář váží více než tři tuny. V neděli 29. srpna v 10.00 hod. nový oltář posvětí brněnský biskup Vojtěch Cikrle. V předvečer slavnosti v sobotu 28. srpna v 19.00 hod. jsou všichni zváni na Večer chval s adorací a přímluvnou modlitbou.