24.–30. září 2024

Studenti pomáhali v Opavě

24. 9. 2024

Na pomoc zatopeným do téměř sto kilometrů vzdálené Opavy se vydali jako dobrovolníci také studenti Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži (AG). Pro potřebné uspořádali i benefiční prodej svačin.

image:Image Studenti z kroměřížského gymnázia čistí kostel Nejsvětější Trojice v Opavě.
Studenti z kroměřížského gymnázia čistí kostel Nejsvětější Trojice v Opavě. Snímek Michael Bujnovský / Člověk a Víra

„Přišli za mnou sami s tím, že by rádi někde pomáhali, ale potřebují, aby s nimi jel někdo z učitelů,“ vypráví pedagog AG Lubomír Uhlář, jak se minulou středu ocitl s osmi studenty u kostela Nejsvětější Trojice – jen pár stovek metrů od břehů řeky Opavy, která tento prostor krátce předtím zatopila. Rychlá domluva ředitele školy Jana Košárka s opavským farářem P. Václavem Koloničným pak ukázala, kde bude pomoc osmi studentů nejužitečnější.

Voda až do patra

„Práce tu bylo spousta: museli jsme vynést lavice z kostela nebo očistit fasádu a pomáhali jsme také v řeholním domě sester františkánek, který byl zatopený až do prvního patra,“ popisuje Uhlář. „Na všech místních bylo vidět, jak jsou za tuto pomoc vděční: většina z nich měla za sebou už několik dní práce a síly jim zjevně ubývaly,“ dodává.

Něco takového nikdo zažít nechce

Vedle práce, kterou studenti odvedli při vyklízení a čištění zatopených budov, ale oceňuje i to, jak návštěva povodňové oblasti studenty ovlivnila. „Cestou tam bylo hodně veselo, a ještě v samotné Opavě se zdálo, že se nic neděje. Když jsme ale přijeli do postižených částí města a šli kolem domů s vystěhovaným nábytkem, všem najednou začala docházet tíha té pohromy: viděli, jak vysoko sahala voda, že lidé museli kompletně vystěhovat své domy, a docházelo jim, že něco takového nechce nikdo zažít,“ popisuje Uhlář.

Na celodenní brigádu v Opavě podle něj v tomto týdnu na Arcibiskupském gymnáziu navazuje další akce: prodej svačin a sbírka potravin a hygienických potřeb, jejichž výtěžek bude také odeslán do povodněmi zasažených území na severu Moravy.