24.–30. září 2024

Dobrovolníci přinášejí naději

24. 9. 2024

Peníze ze sbírek i dobrovolníci vlastníma rukama pomáhají už od poloviny minulého týdne v oblastech zasažených povodní. Jen Charita vybrala zatím přes 66 milionů, třetinu z toho už využila. V neděli 29. září se bude konat sbírka pro vyplavené i ve všech kostelích v republice.

image:Image Z minoritského kláštera v Krnově museli dobrovolníci vynést většinu vybavení i soch, včetně Piety.
Z minoritského kláštera v Krnově museli dobrovolníci vynést většinu vybavení i soch, včetně Piety. Snímek archiv ACHO

Do zasažených oblastí průběžně přijíždějí dobrovolníci. Humanitární organizace je vyzývají, aby se registrovali, na Jesenicko se bez toho nyní ani nedostanou. Organizace jsou součástí krizových týmů, jejichž činnost koordinují hasiči. „Aby se předešlo tomu, že do jedné domácnosti přijde po sobě několik týmů, máme rozdělená území,“ přibližuje generální sekretář Charity ČR Jakub Líčka. Na „své“ území vysílá Charita krizové týmy a ty provádějí sociální šetření. „Při něm zjišťují aktuální potřeby dané domácnosti, aby naše pomoc byla účelná a efektivní,“ doplňuje Líčka a pochvaluje si komunikaci s představiteli zasažených obcí.

S kýblem a hadrem pod Praděd

Jednou z dobrovolnic byla o víkendu i Kateřina Odvodyová, zpravodajka KT pro plzeňskou diecézi. „Když jsem viděla ve zprávách na fotkách situaci zaplavených oblastí, rozhodly jsme se s kamarádkou, která z jedné takové pochází, zapojit se jako dobrovolnice přes Arcidiecézní charitu Olomouc. V pátek po práci jsme nakoupily kýble, hadry, plynové vařiče, kanystry, lopaty atd. a vydaly se do Bělé pod Pradědem,“ popisuje.

Auto pro doktora

V sobotu pomáhaly manželskému páru ve středním věku, který měl vyplavenou spodní část domu. „Celý den jsme odstraňovali bláto, které po kolena zaplavilo jejich zahradu před domem. Pan domácí byl doktor, který po celém dni vynášení zablácených mokrých věcí jel na noční směnu do nemocnice autem, které má půjčené, protože to jeho zaplavila voda,“ popisuje Kateřina. Na místních viděla vyčerpání, ale také solidaritu a vděčnost za každou pomoc. „Po namáhavém dni jsme šly k sousedům se osprchovat, protože jako jedněm z mála teče voda. Ti také otevřeli dveře svého domu i několika místním, aby se mohli osprchovat a umýt si nádobí,“ připojuje.

O pár kilometrů vedle v České Vsi a jejím okolí pomáhaly dvě desítky dobrovolníků z projektu Helpni, který propojuje křesťanské dobrovolníky. U tamních domů také vyváželi naplavené bláto kolem i uvnitř budov. Příští víkend se chystají pomáhat v minoritském klášteře v Krnově.

S biskupem do kláštera

„Evidujeme přes tisíc zájemců o dobrovolnickou práci,“ potvrzuje Jakub Líčka s tím, že zájem dobrovolníků (po víkendu 22. září) převyšuje možnosti jejich využití. „V momentě, kdy je vybraný dobrovolník někam vyslán, tak ho pojistíme. Pošleme ho na konkrétní místo, kde bude pomáhat, anebo alespoň do vesnice či obce, kde ho místní dobrovolní hasiči nebo samospráva už nasměruje. Je-li potřeba, dokážeme zajistit ubytování a další věci, které dobrovolník potřebuje,“ připojuje Líčka.

Do zaplavených oblastí ostravsko-opavské diecéze vyrazil také biskup Martin David. Hned v úterý 17. září navštívil s materiální pomocí opavskou a krnovskou Charitu a přišel i za dobrovolníky, kteří vyklízeli krnovský klášter minoritů. Potkal mezi nimi budoucí biřmovance z Bolatic na Hlučínsku s jejich knězem P. Lesławem Mazurowskim, které o pár dnů později v neděli 22. září biřmoval. „Kristus vám svěřuje své dary a očekává, že ponesou ovoce Ducha. Pomoc, do které jste se zapojili v Krnově při odstraňování povodňových škod – to už je ovoce Ducha ve vašem životě,“ vyzdvihl biskup v promluvě v Bolaticích. Ve čtvrtek 19. září zajel biskup David na Jesenicko, které voda odřízla od diecéze. Nejjistější cesta vedla přes Olomouc a Červenohorské sedlo. První zastávkou tam byla Česká Ves, kam směřovala materiální pomoc z biskupství. Na zpáteční cestě navštívil centrálu Charity Jeseník a kostel a faru v Lázních Lipová.

Digitální KT zdarma

Vzhledem k potížím s distribucí tisku nejen v postižených oblastech uvolňujeme aktuální digitální vydání KT 38 a 39 zdarma. Je k dispozici na webu katyd.cirkev.cz.